Letadla

Boeing opět v problémech! Letadla typu 737 NG na sobě mají praskliny

Americký výrobce letadel Boeing má další problém. Poté, co firma musela stáhnout z provozu typ 737 MAX, objevily se u několika strojů 737 NG únavové praskliny na připojení trupu a křídel. Informaci přinesla rozhlasová stanice KOMO, zprávu potvrdil také americký úřad pro letectví i samotná firma.

Zatím však není jasné, kolika strojů 737 NG se problém týká. Praskliny se nejprve povedlo odhalit u jednoho z velmi vytížených letadel, následně se objevily také u dalších. 

Problém potvrdil výrobce rozhlasové stanici KOMO z amerického Seattlu. O zjištění už firma informovala také letecké společnosti, které stroje tohoto typu využívají, i americký úřad pro letectví FAA.

"Budeme vyžadovat, aby provozovatelé některých letadel typu 737 NG provedli inspekci kvůli strukturálním prasklinám. Letecký úřad dá provozovatelům pokyn, aby provedli zvláštní inspekce, provedli případně opravy a okamžitě nám nahlásili případá zjištění," potvrdil rádiu letecký úřad.

Související obsah

Podle rozhlasové stanice zatím není jasné, jaké další kroky úřady podniknou. Může jít o kontrolu vybraných letadel, ale také všech generací tohoto typu stroje. Ve hře je i jejich úplné uzemnění. Třetí generace letadel Boeing 737 NG zahrnuje verze 737-600, 737-700, 737-800 a 737-900. Nikdo však zatím nepotvrdil, jakých se problém týká. Ve své flotile je přitom mají i letecké společnost Smartwings a České aerolinie (ČSA).

V současné době však praskliny nepředstavují žádné nebezpečí. Pokud by se ale lomy zvětšovaly, selhání na letadle v takovém místě by mohlo vést ke katastrofě. 

Podívejte se na problémy letadel Boeing 737 MAX v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz