Domácí

Další Babišova kauza skončila! Střetu zájmů kvůli médiím se nedopustil

Středočeský krajský úřad podle deníku Právo pravomocně zastavil přestupkové řízení s premiérem Andrejem Babišem kvůli údajnému střetu zájmů. Nezisková organizace Transparency International už uvedla, že proti rozhodnutí podá podnět k přezkumu.

Nezisková organizace Transparency International informovala, že podá ministerstvu spravedlnosti podnět k přezkumu rozhodnutí Středočeského kraje, který zastavil přestupkové řízení ve věci údajného střetu zájmů premiérem Andrejem Babišem.

"Máme za to, že krajem uveřejněný dokument nemá parametry nezávislého rozhodnutí, ale naopak vyznívá jako obhajoba obviněného Andreje Babiše. Kraj zcela opomíjí stanoviska Ministerstva spravedlnosti, mylně vykládá či ignoruje argumentaci Černošic a v některých pasážích se dokonce dostává do rozporu se svým předchozím rozhodnutím," uvedla Transparency International na svém webu.

Zastavení přestupkového řízení potvrdil deníku Právo Babišův právní zástupce Václav Knotek. Rozhodnutí je pravomocné. "Krajský úřad rozhodl 26. září, tedy ve čtvrtek, a to řízení zastavil, protože se přestupek nestal," řekl deníku Knotek.

Babiš čelil podezření ze střetu zájmů kvůli médiím, která vlastní společnost Agrofert. Babiš obvinění odmítal s tím, že dal Agrofert v únoru roku 2017 do svěřenského fondu. Městský úřad v Černošicích nejdříve Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu ve výši 200 tisíc korun.

Rozhodnutí černošického úřadu bylo ale zrušeno nadřízeným úřadem. O několik měsíců později Černošice premiérovi udělily stejnou pokutu. Tentokrát však odvolací orgán řízení definitivně zastavil.

Krajský úřad také odmítl spekulace médií, že mělo na Krajském úřadě dojít k personálním změnám. "Přestupkovou agendu nadále řeší oddělení přestupků, které je stále stejně personálně obsazeno, a rozhoduje prostřednictvím úředně oprávněné osoby. Na tento proces nemá a ze zákona nemůže mít vliv ani zástupce samosprávy, tedy politik, a nemůže ho ovlivnit ani ředitel úřadu, tedy já," uvedl v pondělí ředitel Krajského úřadu Jiří Holub.

Související obsah

Už ke konci srpna se premiér dočkal ukončení kauzy Čapí hnízdo, kterou pravomocně ukončilo Městské státní zastupitelství v Praze. Právní moci pak zastavení trestního stíhání nabylo v polovině září, jelikož státní zastupitelství neobdrželo žádnou stížnost. 

"Mohu potvrdit, že rozhodnutí o zastavení stíhání v této kauze nabylo právní moci," řekl tehdy TN.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Podívejte se na vyjádření Andreje Babiše k zastavení stíhání v kauze Čapí hnízdo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz