Pavel Zeman

Osud Babiše je v rukou šéfa žalobců! 5 scénářů, jak bude kauza pokračovat

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo je od úterý pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze nikdo nepodal stížnost. Zasáhnout může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který má možnost zastavení stíhání zrušit.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má nyní několik možností. Může rozhodnutí pražského městského státního zastupitelství potvrdit i zrušit. Lhůtu na to má tři měsíce, jasno by tak mělo být nejpozději do 17. prosince.

Pokud Pavel Zeman nakonec rozhodne o obnovení trestního stíhání, vrátí se případ zpět na Městské státní zastupitelství v Praze. "S největší pravděpodobností by se případem opět zabýval žalobce Jaroslav Šaroch," řekl TN.cz ústavní právník Ondřej Preuss.

Pět možných scénářů vývoje v kauze Čapí hnízdo:

1. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman potvrdí rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše kvůli dotačnímu podvodu na farmě Čapí hnízdo

2. Nejvyšší státní zástupce nařídí obnovit trestní stíhání a pražské městské státní zastupitelství nakonec pošle Andreje Babiše před soud.

3. Nejvyšší státní zástupce nařídí obnovit trestní stíhání a Městské státní zastupitelství opět rozhodne stíhání premiéra zastavit.

4. Nejvyšší státní zástupce nařídí obnovit trestní stíhání a prezident Miloš Zeman celý proces zastaví udělením abolice.

5. Nejvyšší státní zástupce nařídí obnovit trestní stíhání. Prezident Zeman bude chtít Andreji Babišovi udělit abolici, předseda vlády ji však odmítne. 

I kdyby ale Pavel Zeman nařídil trestní stíhání obnovit, nepokračovalo by zřejmě moc dlouho. Prezident Miloš Zeman totiž prohlásil, že je připravený udělit premiérovi Andreji Babišovi milost v případě, že bude jeho stíhání pokračovat.

"Prezident Miloš Zeman využije práva abolice v případě premiéra Andreje Babiše, pokud nejvyšší státní zástupce zruší rozhodnutí o zastavení jeho stíhání," napsal ve čtvrtek na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Tím by bylo podle ústavního právníka trestní stíhání nadobro zastaveno. "Prezident však o tomto nemůže rozhodnout sám, k rozhodnutí potřebuje kontrasignaci premiéra," dodal Preuss. Zeman by tak musel získat ještě podpis samotného Babiše. Zda by to udělal, se však premiér zatím nevyjádřil.

Související obsah

Podle předsedy vlády jsou ale slova Miloše Zemana o abolici zbytečná. "Myslím si, že nic takového ani nemůže nastat. Vyvolává zbytečně vášně. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro rádio Impuls. 

Související obsah

Městský státní zástupce v Praze Martin Erazím zastavení stíhání premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo oznámil minulý pátek. "Agrofert a Farma Čapí hnízdo si vzájemně v podnikání nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik," vysvětlil Erazím.

Připomeňte si vývoj v kauze Čapí hnízdo v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pavel Zeman

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Píše se na Deník.cz