Volby

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran
Zdroj: Profimedia

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v září, získalo by podle agentury Median hnutí ANO 31 % hlasů, což je o 1,5 % více, než v předchozím měsíci. Posílení může podle výzkumníků souviset se zastavením trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Oslabily dvě nejsilnější opoziční strany, Piráti a ODS, a také SPD, která ztrácí už čtvrtý měsíc v řadě.

Ve volebním modelu agentury Median uspělo všech devět stávajících sněmovních stran. Těsně nad 5% hranicí skončili lidovci, TOP 09 i Starostové a nezávislí.

Vládnoucí ANO získalo 31 %. "Posilování ANO 2011 může souviset s rozhodnutím žalobců v kauze Čapí hnízdo. Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukáží až volební modely v následujících měsících," napsali výzkumníci z agentury Median.

Piráti i přes oslabení udrželi druhé místo před ODS – volilo by je 13,5 % lidí, ODS by podpořilo 12,5 % voličů.

Další ztrátu v průzkumech zaznamenala Svoboda a přímá demokracie. V květnu její preference vystřelily na 10 %, od té doby postupně padají. "SPD Tomia Okamury získala 7,5 % a potvrzuje tak čtyři měsíce trvající sestupný trend. Hodnotou preferencí se strana přiblížila ČSSD a KSČM," napsal Median.

Posílili i sociální demokraté, kteří jsou koaličním partnerem hnutí ANO – hlas by jim dalo o půl procenta voličů více, než v předchozím měsíci a získali by 7 %, Půl procentního bodu za nimi skončili komunisté, kteří vládu podporují.

Z nesněmovních stran si nejlépe vedli Zelení, které by volily 2 % voličů, nové hnutí Trikolora získalo o půl procentního bodu méně.

Související obsah

 

Rozhodnutých jít k volbám a volit konkrétní stranu je 51 % oslovených, dalších 31 % by k volbám šlo, nejsou si ale jistí, komu by dali hlas.

Výzkum probíhal od 28. srpna do 29. září, zúčastnilo se jej 1012 respondentů vybraných na základě kvótního výběru.

TN.cz

K tématu Volby

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz