Volby

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran
Zdroj: Profimedia

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v září, získalo by podle agentury Median hnutí ANO 31 % hlasů, což je o 1,5 % více, než v předchozím měsíci. Posílení může podle výzkumníků souviset se zastavením trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Oslabily dvě nejsilnější opoziční strany, Piráti a ODS, a také SPD, která ztrácí už čtvrtý měsíc v řadě.

Ve volebním modelu agentury Median uspělo všech devět stávajících sněmovních stran. Těsně nad 5% hranicí skončili lidovci, TOP 09 i Starostové a nezávislí.

Vládnoucí ANO získalo 31 %. "Posilování ANO 2011 může souviset s rozhodnutím žalobců v kauze Čapí hnízdo. Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukáží až volební modely v následujících měsících," napsali výzkumníci z agentury Median.

Piráti i přes oslabení udrželi druhé místo před ODS – volilo by je 13,5 % lidí, ODS by podpořilo 12,5 % voličů.

Další ztrátu v průzkumech zaznamenala Svoboda a přímá demokracie. V květnu její preference vystřelily na 10 %, od té doby postupně padají. "SPD Tomia Okamury získala 7,5 % a potvrzuje tak čtyři měsíce trvající sestupný trend. Hodnotou preferencí se strana přiblížila ČSSD a KSČM," napsal Median.

Posílili i sociální demokraté, kteří jsou koaličním partnerem hnutí ANO – hlas by jim dalo o půl procenta voličů více, než v předchozím měsíci a získali by 7 %, Půl procentního bodu za nimi skončili komunisté, kteří vládu podporují.

Z nesněmovních stran si nejlépe vedli Zelení, které by volily 2 % voličů, nové hnutí Trikolora získalo o půl procentního bodu méně.

Související obsah

 

Rozhodnutých jít k volbám a volit konkrétní stranu je 51 % oslovených, dalších 31 % by k volbám šlo, nejsou si ale jistí, komu by dali hlas.

Výzkum probíhal od 28. srpna do 29. září, zúčastnilo se jej 1012 respondentů vybraných na základě kvótního výběru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Píše se na Deník.cz