Volby

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran

ANO v září posílilo, SPD dál padá. Uspělo by devět stran
Zdroj: Profimedia

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v září, získalo by podle agentury Median hnutí ANO 31 % hlasů, což je o 1,5 % více, než v předchozím měsíci. Posílení může podle výzkumníků souviset se zastavením trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Oslabily dvě nejsilnější opoziční strany, Piráti a ODS, a také SPD, která ztrácí už čtvrtý měsíc v řadě.

Ve volebním modelu agentury Median uspělo všech devět stávajících sněmovních stran. Těsně nad 5% hranicí skončili lidovci, TOP 09 i Starostové a nezávislí.

Vládnoucí ANO získalo 31 %. "Posilování ANO 2011 může souviset s rozhodnutím žalobců v kauze Čapí hnízdo. Jestli se jedná o jednorázový nárůst preferencí spojený právě s touto událostí, nebo zda půjde o dlouhodobý trend, nám ukáží až volební modely v následujících měsících," napsali výzkumníci z agentury Median.

Piráti i přes oslabení udrželi druhé místo před ODS – volilo by je 13,5 % lidí, ODS by podpořilo 12,5 % voličů.

Další ztrátu v průzkumech zaznamenala Svoboda a přímá demokracie. V květnu její preference vystřelily na 10 %, od té doby postupně padají. "SPD Tomia Okamury získala 7,5 % a potvrzuje tak čtyři měsíce trvající sestupný trend. Hodnotou preferencí se strana přiblížila ČSSD a KSČM," napsal Median.

Posílili i sociální demokraté, kteří jsou koaličním partnerem hnutí ANO – hlas by jim dalo o půl procenta voličů více, než v předchozím měsíci a získali by 7 %, Půl procentního bodu za nimi skončili komunisté, kteří vládu podporují.

Z nesněmovních stran si nejlépe vedli Zelení, které by volily 2 % voličů, nové hnutí Trikolora získalo o půl procentního bodu méně.

Související obsah

 

Rozhodnutých jít k volbám a volit konkrétní stranu je 51 % oslovených, dalších 31 % by k volbám šlo, nejsou si ale jistí, komu by dali hlas.

Výzkum probíhal od 28. srpna do 29. září, zúčastnilo se jej 1012 respondentů vybraných na základě kvótního výběru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15-54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15-54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 - nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starších 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chata, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz