Důchod

Vláda schválila zvýšení důchodů! Spočítejte si, kolik budete brát

Vláda schválila zvýšení důchodů! Spočítejte si, kolik budete brát
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Vláda schválila nařízení, podle kterého se v příštím roce zvýší důchody o 900 korun. Průměrný důchod tak bude od ledna činit 14 326 korun. Navýšení bude stát státní kasu 37 miliard korun.

Penzi v Česku pobírá kolem 2,9 milionu lidí. Podle zákonné valorizace by měli důchodci příští rok brát v průměru zhruba o 750 korun měsíčně více, než mají nyní. Vláda se ale rozhodla seniorům přidat ještě více - průměrná penze se má zvednout o 900 korun měsíčně.

Související obsah


Na důchody se tak ze státní kasy ukrojí 509,35 miliardy korun. Je to téměř o 37 miliard Kč více než letos. Na kalkulačce webu Peníze.cz si můžete spočítat, jak vysoký důchod budete vy nebo třeba vaši rodiče v příštím roce pobírat.

Do kalkulačky stačí zadat váš současný důchod:

"Jsem ráda, že schválená nadstandardní valorizace pomůže lidem, kteří se často pohybují na hranici příjmové chudoby. Není spravedlivé ani důstojné, aby lide po tolika letech poctivé práce a měli důchody nižší než 10 000 Kč měsíčně," uvedla ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová (ČSSD).

Penzisté si podle výše důchodu polepší nejméně o 371 korun. Například lidé, kteří pobírali 8000 korun, obdrží 8 679 korun. Někteří si zase z částky 12000 korun přilepší o 825 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz