Domácí

Pojmenujte po Gottovi ulici nebo letiště, fanoušci chtějí uctít Mistra!

Smrt zpěváka Karla Gotta zasáhla ve středu celé Česko. Lidé pokládají svíčky k jeho domu na pražské Bertramce, píší vzkazy do kondolenčních knih a vytvářejí různá pietní místa. Jeho fanoušci by si také přáli, aby například pražské Letiště Václava Havla bylo pojmenované po Gottovi. K uctění památky se často pojmenovávají po významných osobnostech také jména náměstí, nádraží nebo i ulic. Hlasujte, co byste chtěli po Karlu Gottovi pojmenovat ve vašem kraji.

Ulice jsou důležitou součástí měst, obcí nebo vesnic v České republice. V průběhu let se měnily a nesly různé názvy. Často jim kraje dávají jméno po významné osobnosti a chtějí tak uctít její památku.

Například v Příbrami najdete ulici Edvarda Beneše nebo v Kostelci nad Labem T. G. Masaryka. Mohlo by se tedy stát, že nějaká ulice dostane jméno po zesnulém zpěvákovi Karlu Gottovi.

Uctít jeho památku má v plánu také primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. "Karlu Gottovi se přezdívalo také Zlatý hlas Prahy. Určitě navrhnu, aby Praha významně ocenila Mistrův mimořádný přínos naší kultuře. Upřímnou soustrast rodině a blízkým," napsal ve středu primátor na svůj twitter.

Po zpěvákovi by však nové jméno mohly dostat v různých krajích také parky, sídliště, náměstí nebo nádraží. Například v Praze 1 náměstí dostalo název po spisovateli Franzi Kafkovi a v Plzni zase po zakladateli Škody Emilu Škodovi. Významné je také pojmenování školy po slavných osobnostech. Ve Zlíně najdete ZŠ Emila Zátopka, v Praze ZŠ Jana Wericha nebo ZŠ Vladislava Vančury a v Českém Krumlově ZŠ T. G. Masaryka.

Související obsah

Teď se ale mezi lidmi rozproudila diskuse, že by se Letiště Václava Havla mělo jmenovat po Gottovi. Jedna fanynka by chtěla zachovat současný název s menší úpravou. "Navrhuji přejmenovat letiště v Ruzyni na Letiště Václava Havla a Karla Gotta," napsala na twitteru. Přejmenovat by se mohla například i dálnice D5, která vede z Prahy do Německa. Po dálnici se lidé dostanou také do Plzně, kde se zpěvák narodil.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz