Topná sezona

Topná sezóna se mnohým prodraží. Ušetří ti, kteří topí dřevem

Začíná topná sezóna a některá topiva, jako třeba uhlí, silně zdražují. Na druhou stranu kůrovcová kalamita poslala ceny smrkového dřeva na minimum. Plyn zůstává zhruba na stejných cenách jako vloni. Ti, co vytápějí elektřinou, se ovšem musejí připravit na zdražení v řádu procent.

"Využil jsem kůrovcové kalamity," pochlubil se televizi Nova Bohumil Pelc z Nové Vsi u Chrastavy. Za kubík dřeva platil 500. "Vzal jsem si dva kamiony," dodal.

Pan Pelc bude mít zřejmě jednu z nejlevnějších topných sezón v životě. Vyjde ho na 4 000 na celý rok. Dřevo si ale musel sám nařezat i naštípat. Dva kamiony kůrovcem napadených smrků ho vyšly na 20 tisíc. Vystačí si s tím pět let.

Pokud chcete přijít k hotovému, připlatíte si, ale i tak je to výhodné. Kubík balíků se smrkovým štípaným dřevem oproti loňsku zlevnil zhruba o 300 korun.

"Ceny jsou jako vloni. Tvrdé listnaté dřevo je 2 200. A smrk šel dolu, vloni byl 1 600. A letos? 1 300," řekl TV Nova prodejce dřeva z Dětřichova Leoš Čaban. Důvodem je podle něj nadbytek dřeva kvůli kůrovcové kalamitě.

Nevýhodou smrkového dřeva je, že v běžných kotlích a krbech shoří rychle. "To je jasný, že tam to hoří jako papír, ale v zplynovacím kotli tam to dřevo vydrží," vysvětlil Pelc.

Související obsah

Ti, co topí uhlím, budou mít letos topnou sezonu naopak výrazně dražší. "Ořech 1 je 385,-, ořech 2 - 375,- a kostka 395,-. Nárůst o takových 12 - 15 procent," prozradil prodejce uhlí z Dětřichova Jiří Straka. Podle něj můžou za růst cen doly.

"Tam bylo řečeno, že prostě půjdou až na 500, takže bohužel. Spousta lidí utíká k tepelným čerpadlům nebo zpátky k plynu," dodal Straka.

Související obsah

Podle mluvčího společnosti Innogy ČR Martina Chalupského se ceny zemního plynu pro letošní sezonu nebudou měnit.

Ti, co topí tepelnými čerpadly nebo elektrokotly, se musí připravit na zdražení. Cena elektřiny na burze stoupla za poslední tři roky na dvojnásobek. A také pětinásobně stouply ceny emisních povolenek.

"Půjde jen o mírné zdražení v řádu jednotek procent," uklidňuje mluvčí ČEZ Prodej Martin Schreier.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz