Medvěd

Medvědice Ema ztratila sledovací obojek! Naposledy byla na Slovensku

Medvědice Ema, která trápila obyvatele Beskyd, už nemá sledovací obojek. Podle odborníků ho nejspíš zvládla rozpojit sama. Naposledy se pohybovala v lesích u Dlhého Pole na Slovensku.

Ema, která loni znepříjemňovala život obyvatelům samot a zemědělcům v Beskydech a Javorníkách, nosila telemetrický obojek zhruba pět měsíců. Sledovat, kudy se pohybuje, přitom odborníci z Mendelovy univerzity v Brně chtěli alespoň dva roky.

Podle zoologů se dal obojek z důvodu bezpečnosti odepnout a medvědice na tento způsob přišla. Díky speciálnímu přijímači signálu, který v něm byl zabudovaný, se podařilo obojek během několika dní v terénu najít.

"Medvědice musela tuto část zařízení systematicky ničit, až se obojek odepnul Není vyloučeno, že k významnému poškození mohlo dojít i během medvědí říje nebo v souboji," sdělil zoolog Martin Duľa z Ústavu ekelogie lesa brněnské univerzity.

Vědci data z obojku v terénu zpětně ověřovali, díky čemuž zjistili, že Ema má ráda maliny a ostružiny, které často vyhledávala. Naposledy její signál zaznamenali v lesích nedaleko obce Dlhé Pole na Slovensku.

 

Související obsah

Přestože nemohli zoologové Emu sledovat plánované dva roky, získali prý cenné údaje. "Díky jejímu telemetrickému sledování jsme se mohli přesvědčit, že zprvu málo plachá medvědice změnila vzorce chování a lidem se začala postupně spíše vyhýbat," uvedl Václav Tomášek ze Správy CHKO Beskydy.

Medvědice v minulosti několikrát zaútočila na ovce nebo včelíny, vyděsila i lesní dělníky. Zlínský kraj vyplatil postiženým chovatelům stovky tisíc korun. Odchytit se zvíře podařilo na jaře, kdy ji odborníci vybavili speciálním obojkem. Ema za dobu sledování ušla stovky kilometrů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz