Turecko

Není to invaze, čílí se Erdogan. Hrozí, že do Evropy pustí miliony uprchlíků!

Boje po zahájení turecké invaze označované jako Pramen míru v severní Sýrii se stupňují. Kurdské milice odrazily útok turecké armády u města Tal Abjád. Arabsko-kurdská koalice uvedla, že zemřelo pět civilistů a tři její bojovníci. Americký prezident Donald Trump teď čelí kvůli stažení svých vojáků ze Sýrie kritice. Šéf Bílého domu své rozhodnutí nechat spojence v boji proti islámským radikálům hájí. Připomněl například to, že Kurdové nepomáhali bojovat proti nacistickému Německu. Turecký prezident vyhrožuje, že do Evropy pustí další uprchlíky, přiblížil i současný postup operace.

"Od začátku operace bylo zabito 109 teroristů," prohlásil krátce po třetí hodině odpoledne středoevropského času turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Pod pojmem teroristé chápe kurdské a syrské bojovníky, kteří nesli hlavní tíhu bojů proti Islámskému státu.


Operace Pramen míru podle Erdogana pokračuje dále, zaměřuje se hlavně na oblasti kolem měst Tal Abjad and Ras al-Ajn. Turkům se zřejmě podařilo obsadit jednu kurdskou vesnici. Civilisté mezitím v panice prchají co nejdále od oblastí, kde se bojuje. Podle odhadů OSN jsou jich desítky tisíc.


Podle Kurdů Turci bombardovali jeden z konvojů, který odvážel obyvatele severní Sýrie do bezpečí. Při náletu měli zemřít tři lidé a další jsou zranění. Další zprávy mluví pouze o zraněných lidech.

Související obsah


 

Erdoganovi se nelíbí kritika operace Pramen míru od zástupců Evropské unie. "Evropská unie, pokud se budeš snažit označit naší operaci jako invazi, tak to uděláme jednoduše, otevřeme hranice a pošleme vám 3,6 milionu uprchlíků," prohlásil Erdogan podle AP.

Turecké jednotky na severovýchodě Sýrie zasáhly 181 objektů kurdských milic, tvrdí podle CNN turecké ministerstvo obrany. Ze syrských měst u hranic proto prchají stovky lidí jen s tím, co unesou a naloží na korby aut.

Na území Arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) se navíc nachází několik věznic s radikály Islámského státu (IS). Jednu z nich se údajně podařilo zasáhnout, existují proto obavy, že by se někteří teroristé mohli dostat na svobodu.

"Události v Sýrii budí obavy. Jsme znepokojení tím, co by to mohlo znamenat, například možnou opětovnou obrodu Islámského státu," prohlásil podle deníku The Guardian australský premiér Scott Morrison.

Noční ostřelování severní hranice Sýrie: 

Evropská unie žádá, aby Ankara útočení ihned zastavila a předešla tak dalším ztrátám na životech. "Žádáme Turecko, aby okamžitě přestalo s nepřátelským chováním. Situaci v severovýchodní Sýrii jen narušuje novým etnickým napětím a znovu oživuje teroristické hrozby," uvedla šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová.

Turci po ostřelování kurdských cílů přešli v noci k pozemnímu útoku u hraničního města Tal Abjád. Ten se kurdským milicím podařil odrazit. Turecký prezident Erdogan agresi brání tím, že chce v oblasti vytvořit bezpečnou zónu pro přesun syrských uprchlíků.

Související obsah

Tureckou ofenzívu v Sýrii odsoudila řada zemí, včetně Spojených států. Tamní senátoři předloží návrh, který počítá se sankcemi pro Turecko, například se zastavením vojenské pomoci.

"Kurdové nemohou bojovat s Tureckem a zároveň kontrolovat Islámský stát. Erdogan není náš přítel a americký Kongres se ozve. Prezident Kurdy opustil, my ale ne," prohlásil republikánský senátor Lindsey Graham.

Washington přitom stažením svých vojáků z oblasti Ankaře vojenskou operaci umožnil. Tento krok sklidil ve světě kritiku, Donald Trump své rozhodnutí nechat spojence v boji proti islámským radikálům hájí. Tvrdí, že Kurdové také nepomohli americkým jednotkám během druhé světové války při bojích v Normandii. "Vynaložili jsme obrovské peníze na pomoc Kurdům, co se týče munice," dodal podle The Guardian americký prezident.

Ve čtvrtek se kvůli situaci sejde mimořádně Rada bezpečnosti OSN. Turecký prezident Erdogan agresi brání tím, že chce v oblasti vytvořit bezpečnou zónu pro přesun syrských uprchlíků.

 

Postoj českých politiků zjišťoval Šimon Felenda:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Turecko

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz