Turecko

Válka začala! Turci v noci zahájili pozemní část invaze na sever Sýrie

Turecké jednotky zahájily operaci proti Kurdům na severu Sýrie, oznámil podle BBC prezident Erdogan. Podle něj by oblast poblíž turecko-syrských hranic měli vojáci osvobodit od ozbrojených kurdských milicí. Uprchlíci ze Sýrie se pak budou moct vrátit do své země. Kurdové už vyhlásili všeobecnou mobilizaci. Zároveň prosí občany, aby přišli bránit hranice. Ve středu v noci turecké ministerstvo obrany oznámilo i zahájení pozemních operací.

Invazi do Sýrie zahájalo Turecko delostřeleckou přípravou a leteckými nálety. Cílem má být zajíštění pohraniční oblasti ovládané Kurdy. Ve středu krátce před tři čtvrtě na deset v noci středoevropského času turecké ministerstvo obrany oznámilo i zahájení pozemních operací.

Letecké údery podle Kurdů směřovaly na oblasti obydlené civilisty. "Útoky způsobují velkou paniku mezi obyvatelstvem," prohlásil mluvčí kurdských sil v severní Sýrii podle agentury AP. Podle Spojených států s nimi Turci své útoky nekoordinují a jsou tak považované za nebezpečné pro spojenecké síly a civilisty v oblasti.

Podle turecké státní agentury ostřeluje turecké dělostřelectvo syrské a kurdské síly poblíž syrského města Tal Abyad. Podle agentury zasáhly krátce po zahájení ofenzívy dvě střely z minometu vypálené ze Sýrie jedno z tureckých měst, nikdo prý nebyl zraněný.

Turecké úřady vyhlásili podél hranic se Sýrií oblast se zákazem vstupu civilistů. Syrská pohraniční oblast je zatím pod přívalem dělostřelecké palby a leteckých náletů. Při náletech podle Kurdů zemřelo pět civilistů a tři členové kurdských ozbrojených sil.

Související obsah

Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu, podle mého soudu bude znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy, míní ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

"Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj, jak situaci zklidnit, než je diplomatický tlak. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy. Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou," doplnil Petříček.

Aktuální informace o tureckém vojenském postupu v Sýrii sleduje reportérka Kristina Tůmová. Jak to v oblasti vypadá, zjistíte zde:

"Turecko má obavy o bezpečnost na svých hranicích se Sýrií. Přesto vyzývám Turecko, stejně tak jako ostatní zúčastněné, aby omezili nebo zastavili již probíhající operace. Tato vojenská akce nevede k žádným dobrým výsledkům a musíme na to upozornit i naše turecké přátele. Musím podtrhnout, že pokud turecké plány zahrnují vytvoření takzvané bezpečné zóny, nelze očekávat, že za to bude Evropská unie platit. Stabilního řešení syrského konfliktu může být dosaženo pouze pomocí politických změn," pronesl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podle AP.


Evropská unie vyplácí Turecku 6 miliard eur na pomoc s téměř čtyřmi miliony uprchlíků. Turecko tak nepouští migranty dále do Evropy. Ankara po unii ale žádá více peněz.

Související obsah


 

Protivládní Syrské demokratické síly, vedené kurdskými bojovníky, už v úterý oznámily, že turecká armáda zaútočila na jejich pozice u hranic. K boji byla připravena také tureckem podporovaná Svobodná syrská armáda (FSA).

Turci zasáhnou proti Syrským demokratickým silám (SDF) tvořených z velké části Kurdy. Ankara je považuje za teroristy. Američanům ale pomohly v boji proti Islámskému státu. Turecká armáda už v úterý údajně ostřelovala jejich pozice u hranic. Bojovníci z SDF neutrpěli žádné ztráty a na útok prý nereagovali.

Donald Trump se své jednotky ze Sýrie tento týden rozhodl stáhnout a v podstatě tak uvolnil cestu k zásahu Turků. Krátce na to ale začal Ankaře vyhrožovat ekonomickou likvidací, pokud Turci během invaze překročí meze.

"Řekl jsem prezidentovi Erdoganovi, aby zajistil, že se nikomu z našich vojáků nic nestane. Pokud se dopustí čehokoliv, co bychom nepovažovali za humánní, může jejich ekonomiku čekat citelný zásah," prohlásil americký prezident.

Tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa: Spojené ztráty utratily osm bilionů dolarů za válku na Středním východě. Tisíce našich skvělých vojáků zemřelo, nebo bylo vážně zraněno. Zemřely miliony civilistů. Rozhodnutí o přítomnosti na Středním východě je nejhorší, jaké bylo kdy učiněno.


Vojenskou akci Turků na severu Sýrie potvrdil už v pondělí Bílý dům. Více v reportáži TV Nova:

 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz