Cigarety

Kuřáci hází nedopalky na zem i vedle koše! Vynálezce má nevídané řešení

V Praze pravděpodobně přišli na nový způsob, jak zabránit tomu, aby kuřáci házeli nedopalky cigaret na zem. Takzvané vajglovníky ve tvaru terče je mají přimět k tomu, aby nedopalek odhodili do koše. Štáb TV Nova se ale přesvědčil, že někteří lidé si s čistotou ulic hlavu vůbec nelámou.

Některým kuřákům je zatěžko házet vykouřené cigarety do odpadkových košů. Ačkoli mladík stojí vedle koše, nedopalek končí na zemi. Stejně tak i špaček "gentlemana" opodál.


Na otázku, proč neskončil vajgl v koši, měl jednoduchou odpověď. "Protože jsem šel rychle na autobus," řekl. Reportérka televize Nova jej ale upozornila na to, že ke koši to má jen metr daleko. "Ty lidi, co tu uklízí, platím ze svých daní," reagoval.


Nedopalků na zemi je ale víc. Reportéři televize Nova udělali test, kolik nedopalků sesbírají za dvě minuty nejen v Praze, ale i dalších městech. V Praze na Smíchovském nádraží našla reportérka 50 špačků, kolega na autobusovém nádraží Tržnice v Karlových Varech přes 60 a v Ostravě se nešlo ani dopočítat.

Související obsah


S tím, aby nedopalků v ulicích bylo co nejméně, má pomoct speciální popelník ve tvaru terče. Odhození nedopalku má být podle autora tohoto nápadu zábavou. "Pokud se kuřák trefí, nedopalek spadne dovnitř, kam se jich vejde 1200. Pokud se netrefí, pořád je to výhoda, že se centralizují a snáze uklízí," vysvětlil autor nápadu Lukáš Malý.


Momentálně jsou v Praze už dva takové terče, do budoucna by se měly objevit i na dalších místech, například v Kladně, ve Slaném či v Plzni.

Související obsah


Města ale bojují s nedopalky různě. V Karlových Varech uvažovali o zavedení jiného než peněžitého trestu za odhození. "Ten, kdo odhodí nedopalek, by musel uklidit 100 metrů okolo," přiblížil mluvčí magistrátu Karlovy Vary Jan Kopál.


V Česku hrozí za odhození nedopalku, ale třeba i žvýkačky, pokuta až deset tisíc korun. Ve světě jsou ale ještě přísnější. V Singapuru hříšníkům "přišijí" rovnou veřejně prospěšné práce. Při extrémních případech znečištění to může být i 50 ran holí.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz