Zahraničí

Trump vyzval Turecko k ukončení bojů, začaly platit další sankce

Americký prezident Donald Trump obvinil syrské Kurdy ze záměrného propouštění bojovníků Islámského státu, chtějí tím podle něj vlákat Spojené státy do konfliktu. Následně vyzval tureckého prezidenta k zastavení palby.

Prezident Spojených států amerických vyzval svého spojence Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti kurdským silám v Sýrii a začátku jednání. Oznámil to viceprezident USA Mike Pence na twitteru.

Pence zároveň oznámil, že vešly v platnost další sankce proti vládním představitelům Turecka a dalším osobám, které jsou zodpovědné za destabilizaci situace v Sýrii.

Turecká ofenziva proti Kurdům na severu Sýrie má na kontě už nejméně 50 civilních obětí. Zhruba 100 tisíc lidí muselo uprchnout ze svých domovů. O víkendu navíc ze zasažené věznice uteklo okolo stovky příznivců Islámského státu.

Související obsah

Trump na sociálních sítích prohlásil, že Kurdové pouští bojovníky ISIS na svobodu schválně, aby vlákali Spojené státy do konfliktu.

V reakci na ofenzívu některé země EU včetně Česka vyhlásily zbrojní embargo na vývoz zbraní do Turecka. Tuto akci turecký prezident odsoudil. "Vezměte prosím na vědomí, že jsme členy NATO. V tuto chvíli jsme pronásledováni teroristickou organizací a na základě článku 5 byste měli být na naší straně," vzkázal Erdogan Unii.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz