Ústavní soud

Ústavní soud zrušil zdanění náhrad z církevních restitucí!

Ústavní soud se v úterý odpoledne postavil proti zdanění náhrad z církevních restitucí. Tím zrušil spornou část zákona, který dříve schválili vládní poslanci s podporou SPD a komunistů.

Nález Ústavní soud (ÚS) prezentoval na veřejném zasedání se soudcem zpravodajem Jaromírem Jirsou. Podle ÚS  jde "dodatečné snížení finanční náhrady za komunistické křivdy proti principům demokratického právního státu."

Závěr soudců uvítal mimo jiné předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který ho u řečnického pultíku ve Sněmovně komentoval jen pár minut po oznámení.

"Ústava zůstala v tomto státě ochráněna, právní stát zůstal ve věci vyrovnání státu s církvemi stejný jako byl nastaven v roce 2013. A vám, milí kolegové, kteří jste se na pokusu o komunistickou krádež podíleli, zůstala jen věčná ostuda," hřímal Kalousek. Následně sklidil dlouhý potlesk.

Související obsah

"Vítám, že ústavní systém funguje a že jsme demokratickým státem, kde platí právní jistoty pro všechny. Toto byl jen hanebný obchod vlády ANO a ČSSD s SPD a komunisty," má jasno předseda lidovců Marek Výborný.

Oproti tomu představitelé vládní koalice verdikt příliš nekomentují - například ministryně financí Alena Schillerová vzkázala, že je rozhodnutí ÚS třeba respektovat.

Zdanění finančních náhrad církvím prosadila vládní koalice s podporou poslanců SPD a KSČM, když přehlasovala veto Senátu. Komunisté zdaněním náhrad podmiňovali svoji podporu kabinetu Andreje Babiše. 

Připomeňte si kauzu v reportáži TV Nova:


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz