Domácí

Lidé si za svoz odpadu připlatí. Tady poplatky porostou! PŘEHLED

Lidé si za svoz odpadu připlatí. Tady poplatky porostou! PŘEHLED
Zdroj: Mediafax

Pražané si za svoz odpadu od příštího roku roku pořádně připlatí - Rada schválila navýšení poplatku o 30 %. Důvodem jsou podle radnice zvyšující se náklady za tyto služby. Navýšení poplatků nevylučuje ani Zlín či Pardubice, kde se o této možnosti ale teprve diskutuje. Obyvatelé Brna se naopak mohou klidně dočkat i snížení.

Na pondělním zasedání radní pražského magistrátu přijali novou vyhlášku, která navyšuje poplatek za svoz směsného komunálního odpadu o 30 %. Změna by měla platit od 1. ledna 2020.

Současné ceny město stanovilo v roce 2005 a podle radních už neodpovídají aktuálním nákladům, které rostou. "V roce 2019 byla Praha nucena dotovat svoz a likvidaci směsných odpadů částkou téměř 300 milionů korun," vysvětluje radnice.

Redakce TN.cz oslovila magistráty krajských měst, aby zjistila, zda se i ony potýkají s rostoucími náklady a nutností navyšovat poplatky za svoz komunálního odpadu. Obyvatelé většiny z nich si mohou oddychnout - příští rok je nárůst poplatků nejspíš nečeká.

Související obsah

Zlín však možné navýšení nevylučuje. "Město zvažuje případné zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu," uvedl mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer. Výdaje podle něj v loňském roce činily téměř 54 milionů korun, na poplatcích ale město vybralo "pouze" 49 milionů. Více než čtyři miliony korun tak muselo doplácet.

Navýšení se mohou dočkat i obyvatelé Pardubic. Výše místního poplatku pro rok 2020 je zatím předmětem diskuzí, které jednotlivé orgány nedávno zahájily. "Výše poplatku za svoz a likvidaci komunálních odpadů bude stanovena v prosinci 2019 na jednání Zastupitelstva města Pardubice," napsal mluvčí pardubického magistrátu Radim Jelínek.

Hradec Králové, Ostrava, České Budějovice, Jihlava a Liberec navýšení poplatků nezvažují. "Výše je stejná už od roku 2005 a v nejbližší době není v plánu její navýšení," uvedl mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek.

"Neplánujeme poplatek zvyšova, naopak od 1. 1. 2020 určíme věkovou hranici, od které nebudou za odpad platit senioři," napsal primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. Ani Brno neplánuje poplatek zvýšit - je dokonce možné, že se obyvatelé jihomoravské metropole dočkají snížení.

"Nemáme indicie, že by se částka měla zvyšovat. Tímto tématem se má zabývat Rada města Brna, která zasedá tento týden a následně listopadové zastupitelstvo. Město loni doplácelo přes 29 milionů korun, celkové náklady na sběr a svoz odpadů však každoročně klesají a dochází tedy ke snižování tohoto doplatku," vysvětluje mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Poplatek za svoz odpadu v Brně je však relativně vysoký v porovnání s některými dalšími krajskými městy. Každý obyvatel Brna platí ročně 670 korun, pokud nemá sníženou částku. Například v Hradci Králové lidé platí 500 korun, v Ostravě 498 korun, v Liberci 492 korun, v Pardubicích 500 korun. České Budějovice a Jihlava naopak mají poplatek vyšší, tj. 680 korun na osobu za rok.

Karlovy Vary místní poplatek za odpad nevybírají, lidé tak za odpad neplatí stejnou částku. Ta se odvíjí od smluvní sazby - smlouvu o svozu odpadu si každý majitel nemovitosti (nebo sdružení vlastníků) musí uzavřít svou. Cena pak záleží na tom, jak velké popelnice jsou a jak často se musí vyvážet.

Související obsah

Sazby v Karlových Varech platí od roku 2005. "Zatím jsme nezaznamenali tlak na jejich zvýšení. Vybrané peníze pokrývají náklady na svoz. Město dotuje pouze například svoz a sběr nebezpečného odpadu nebo odstraňování černých skládek," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Obyvatele Ústí nad Labem už rok více než rok poplatek za svoz komunálního odpadu trápit nemusí - město ho v roce 2017 zrušilo. Vyhláška začala platit počátkem roku 2018. Další krajská města zatím informace o poplatcích redakci TN.cz neposkytla.

Zdá se, že prozatím jediným městem, které má jasno v navýšení poplatku za svoz odpadu, je Praha. Magistrát však lidem nabídne alternativy, díky kterým budou moci ušetřit a neutrácet zbytečně peníze za svoz černých popelnic.

Touto alternativou by měl být svoz rostlinného bioodpadu, který tvoří až 40 procent obsahu černých popelnic. "Nastavili jsme podmínky tak, aby ti Pražené, kteří třídí rostlinný bioodpad, ušetřili. Město tuto službu se svého rozpočtu podpoří - poplatek pro majitele hnědých popelnic se sníží o 50 procent," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz