Domácí

Sezóna hub nekončí! Odborníci prozradili, jak dlouho ještě porostou

Počasí zatím stále přeje houbám a tím pádem i houbařům. Podle mykologů jde dokonce o jednu z nejdelších a nejlepších houbařských sezón za poslední roky. A vzhledem k tomu, že meteorologové slibují podobně teplé počasí i v dalších dnech a týdnech, je možné, že houby porostou i v listopadu.

Loni se touhle dobou už lesy uložily do zimního spánku. Letos jsou i na konci října stále plné hub. Houbaři tak mají stále kde brát hříbky, bedly i babky. "Na podzim se houby rozrostly," potvrdil situaci mykolog Aleš Vít.

Přispělo k tomu relativně teplé počasí, vlhko a podzimní deště. Letošní houbařská sezóna patří mezi nejlepší a už teď i nejdelší za poslední roky. Podle mykologů by mohly houby, mezi nimi dokonce i hřiby a bedly, růst ještě i v listopadu.

Letní druhy hub ale spíše vystřídají ty podzimní. Třeba čirůvky a další. "Hřiby sametové nebo hnědé ještě budou, ale hřiby smrkové začnou postupně tu scénu už opouštět," uvedl Vít. Aby se ale dalo houbařit i v listopadu, musí prý vydržet nynější počasí a ještě trochu zapršet.

Související obsah

Na jednu věc si ale houbaři podle mykologů s postupující sezónou musejí dát i pozor - na ranní mrazy. Houby totiž mohou přemrznout. "Nebrat, pokud jde vidět, že už jsou změněné," radí mykoložka Eva Hejsková. Mráz poškozuje tkáně hub a ty pak napadají snadněji bakterie. Houby poté zešednou a z jedlých se stávají jedovaté.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz