Domácí

Sezóna hub nekončí! Odborníci prozradili, jak dlouho ještě porostou

Počasí zatím stále přeje houbám a tím pádem i houbařům. Podle mykologů jde dokonce o jednu z nejdelších a nejlepších houbařských sezón za poslední roky. A vzhledem k tomu, že meteorologové slibují podobně teplé počasí i v dalších dnech a týdnech, je možné, že houby porostou i v listopadu.

Loni se touhle dobou už lesy uložily do zimního spánku. Letos jsou i na konci října stále plné hub. Houbaři tak mají stále kde brát hříbky, bedly i babky. "Na podzim se houby rozrostly," potvrdil situaci mykolog Aleš Vít.

Přispělo k tomu relativně teplé počasí, vlhko a podzimní deště. Letošní houbařská sezóna patří mezi nejlepší a už teď i nejdelší za poslední roky. Podle mykologů by mohly houby, mezi nimi dokonce i hřiby a bedly, růst ještě i v listopadu.

Letní druhy hub ale spíše vystřídají ty podzimní. Třeba čirůvky a další. "Hřiby sametové nebo hnědé ještě budou, ale hřiby smrkové začnou postupně tu scénu už opouštět," uvedl Vít. Aby se ale dalo houbařit i v listopadu, musí prý vydržet nynější počasí a ještě trochu zapršet.

Související obsah

Na jednu věc si ale houbaři podle mykologů s postupující sezónou musejí dát i pozor - na ranní mrazy. Houby totiž mohou přemrznout. "Nebrat, pokud jde vidět, že už jsou změněné," radí mykoložka Eva Hejsková. Mráz poškozuje tkáně hub a ty pak napadají snadněji bakterie. Houby poté zešednou a z jedlých se stávají jedovaté.

sei, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz