Jméno

Loki, Lorelai i Sisi. Odborníci odhalili letošní oblíbená i zvláštní jména

Nejoblíbenějšími jmény pro miminka v Česku jsou Eliška a Jakub. Rodiče ale pojmenovali svého chlapečka třeba i Heliodor nebo Loki, holčičky zase dostaly jméno Lorelai nebo Sisi. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) za leden 2019.

Eliška a Jakub u rodičů vítězí dlouhodobě. "Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan. Na dalších předních místech pak byly Anna a Adéla, u chlapců Jan a Tomáš," sdělil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Na čtvrtou příčku se dostali Tereza a Matyáš, pátí jsou v žebříčku Sofie a Adam. Nejlepší umístění v dvacetileté historii se podařilo jménům Amálie (10.), Julie (11.) a Antonín (15.). Od roku 1999 se na prvních třech pozicích prostřídalo pouze pět chlapeckých a deset dívčích jmen.

Ve většině krajů se jména na čele nelišila od celorepublikové statistiky. Výjimkou je Pardubický a Karlovarský kraj, kde chlapečci dostávali nejčastěji jméno David (13. místo v celkovém hodnocení). V Olomouckém kraji zase vyhrála Veronika (26.) a na Vysočině se do top trojky dostala Gabriela.

Velký návrat zaznamenal Martin, který se do první desítky vrátl po 13 letech. Nejlepším nováčkem je Rozálie, která se mezi 20 nejoblíbenějšími jmény objevila poprvé, skončila 19. Jména se v Česku příliš nedědí a pokud ano, spíše ta chlapecká - v 16 % případů oproti 4 % u dívek.

Související obsah

"Rodiče dali svým potomkům několik zajímavých a neobvyklých jmen. Z dívčích bych uvedl Hátu, Lorelaj, Sisi nebo Madonnu Miu. U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki," sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace ČSÚ.

Mezi novopečenými tatínky bylo v lednu nejvíce Janů, Petrů a Tomášů, mezi maminkami zase Lucií, Kateřin a Jan. Z hlediska párů se nejvíce dětí na začátku roku narodilo partnerům se jmény Tomáš a Jana.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz