Cizí agenti jdou po Česku. Největší hrozbou je Rusko a Čína, varuje BIS

Cizí agenti jdou po Česku. Největší hrozbou je Rusko a Čína, varuje BIS
Zdroj: Profimedia

Bezpečnostní informační služba (BIS) na pondělní mezinárodní konferenci v poslanecké sněmovně varovala před vlivem cizích zpravodajských služeb na českém území. Největším ohrožením jsou podle ředitele BIS ruské a čínské služby.

Ruská federace se snaží dostat Českou republiku zpět pod svoji sféru vlivu, prohlásil v pondělí na konferenci Aktuální bezpečnostní hrozby v poslanecké sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka.


“BIS se zajímá o všechny zpravodajské služby na našem území. Také proto můžeme jednoznačně potvrdit, že největší hrozbou pro ČR jsou ruské a čínské služby," řekl Koudelka.


Koudelka také varoval před vpouštěním čínských firem do české kritické infrastruktury, “Musíme uvědomit, že tak zprostředkovaně předáváme klíče k těm nejcitlivějším oblastem čínské komunistické straně,” vysvětlil Koudelka.

Související obsah


 

BIS ve spolupráci s NCOZ podařilo rozbít ruskou zpravodajskou síť v České republice a tím ji zcela ochromit. Informovala o tom na konci loňského roku. "Za posledních pět let zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem takzvanou tichou cestou. Netřeba veřejnosti připomínat vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod "diplomatickým krytím“ v souvislosti s kauzou Skripal," uvedl tehdy Koudelka.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu BIS

Důležité Události

Píše se na Deník.cz