Turecko

Turecko varuje před dalším bojem! Požaduje stáhnutí kurdských milicí

Turecko varuje, že úterý večer obnoví boje, pokud se do té doby z oblasti na severu Sýrie nestáhnou členové kurdských milicí. Turecké jednotky od začátku ofenzivy zabily více než 760 kurdských bojovníků. Během střetů zahynuly také desítky obětí z řad civilistů. Německo nově tureckou ofenzivu v Sýrii označilo za invazi, která je v rozporu s mezinárodním právem.

Kurdové ze syrského města Kámišlí se municí v podobě brambor i vlastními těly snažili zabránit odjezdu amerického vojenského konvoje. Okolo sedmi stovek vojáků odjelo z Kurdy obydlené oblasti na severu Sýrie do sousedního Iráku.

Na místě zanechali osudu Kurdy, kteří ještě před pár měsíci bojovali po jejich boku proti radikálům z Islámského státu. Pokud členové kurdských milicí, které Turecko považuje za teroristy, do zítřejšího večera nevyklidí 120 km dlouhý a 30 kilometrů široký pás mezi městy Tell Abyad a Ras al-Ayn, začnou boje nanovo.

"Zbývá 35 hodin. Pokud se nestáhnou, naše operace bude pokračovat. Přesně na tom jsme se ostatně dohodli s Američany," řekl Mevlüt Çavuşoğlu, turecký ministr zahraničí. Vyklizení oblasti na turecko-syrské hranici, kam chce Turecko přestěhovat okolo dvou milionů syrských uprchlíků, je součástí dohody o klidu zbraní, kterou Kurdové a Turci pod dohledem Spojených států uzavřeli.

Související obsah

I přes dohodnutý klid zbraní ale ozbrojené střety na obou stranách v průběhu víkendu pokračovaly. Podle Turecka včera zemřel jeden voják, další utrpěl zranění. V nemocni skončilo i několik Kurdů

Turecká ofenziva v Sýrii si vyžádala už nejméně 114 civilních obětí. Okolo 300 000 lidí muselo opustit své domovy. Podle německého ministra zahraničí Maase by Evropská unie mohla na Turecko vedle zbrojního embarga uvalit také ekonomické sankce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz