černý kašel

Českem se šíří černý kašel! Na své miminko ho můžete přenést i vy

Česko bojuje s černým kašlem, některé kraje hlásí stále rostoucí počty nemocných. Smrtelné může být toto vysoce infekční bakteriální onemocnění pro kojence. Za vyšší počet pacientů může podle lékařů hlavně to, že u dospělých už úplně nefunguje očkování z dětství a nechodí se přeočkovat.

Zvýšené počty nakažených černým kašlem hlásí třeba Vysočina, jeden velmi komplikovaný řešili v jihlavské nemocnici. "Měli jsme na JIP hospitalizované dítě s černým kašlem," potvrdila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Dítě, které černý kašel ohrožoval na životě, se sice lékařům podařilo zachránit, objevily se ale další problémy. "Černým kašlem se nakazil od pacienta a jeho doprovodu i náš zdravotnický personál," sdělila Zachrlová. "Objevilo se pár dětí i maminek s černým kašlem," dodala pediatrička Sylva Lerchová.

Nakažených navíc může být mnohem víc. Ne každý totiž pozná černý kašel od toho běžného. "Černý kašel se projevuje suchým dráždivým kašlem, je úporný, děti se dáví," popsala Lerchová s tím, že takto dráždivý kašel člověka provází i několik týdnů.

Související obsah

"Jediná prevence je očkování a každý, i dospělý, by si měl znovu zopakovat očkování proti černému kašli, zvláště pokud čeká miminko do rodiny," radí dětská lékařka.

Pro neočkované novorozené dítě totiž může být černý kašel smrtelný. Dospělí sice infekci přežijí, ale jelikož jim očkování z dětství po několika letech přestává fungovat tak, jak by mělo, stávají se přenašečem a mohou nakazit své okolí.
 

epa, TN.cz

K tématu černý kašel

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz