Domácí

Obří boule na hlavě ničí miminku život. Ortézu pojišťovna neproplatí

Obří boule na hlavě ničí miminku život. Ortézu pojišťovna neproplatí
Zdroj: Facebook - VZP

Rodiče sdíleli příběh pětiměsíčního syna Lukáše, kterému komplikuje život kefalhematom, tedy poranění hlavy. Pomoci by měla speciální ortéza, kterou ale pojišťovna odmítla proplatit. Složitou životní situaci popsali, jako by ji vyprávěl právě jejich syn.

"Jedná se o poporodní poranění hlavy. Mám za sebou hromadu vyšetření, rehabilitací, a dokonce i punkci v nemocnici, bohužel mi nic z toho nepomohlo," napsala rodina na Facebooku.

"V mém věku je nesmírně důležitý psychomotorický vývoj a s tím mám teď díky nesouměrné hlavičce dost velký problém, který by mi pomohla vyřešit taková speciální helma, přesně řečeno kraniální remodelační ortéza. Pokud jí začnu co nejdříve nosit, mám ještě šanci na relativně normální vývoj a snad se mi díky ní i trošku srovná hlavička," popsali jménem chlapečka jeho rodiče.

Rodina však řeší problém, že pojišťovna ortézu údajně odmítla proplatit. "Pojišťovna VZP rozhodla, že na tuto helmu nemám nárok. A víte proč? Po několika týdnech rozhodování došli k závěru, že v mých lékařských správách jsou nějaký nesrovnalosti a že kromě helmičky, která stojí 15.000,- Kč je i jiné řešení – operace. Ano, operace a mnohonásobně dražší," popsala rodina.

Související obsah

 

Rodiče s rozhodnutím Všeobecné zdravotní pojišťovny nesouhlasí. "Máma s tátou to budou muset nějak zvládnout a helmu mi pořídit, ale nerozumím tomu, proč má pojišťovna VZP peníze na reklamu v televizi, na to aby přispívala na masáže či posilovnu, ale mě nechtějí zaplatit helmu, která je pro mě jedinou šancí na normální život!" stěžují si.

Redakce TN.cz oslovila VZP a požádala ji o vyjádření. Ke konkrétnímu případu se sice mluvčí Iwona Navrátilová nevyjádřila, ale popsala, jak funguje systém rozhodování, jakou zdravotní péči lze hradit z veřejného zdravotního pojištění.

"Častým omylem je představa, že o tom, co svým klientům uhradí, rozhodují zdravotní pojišťovny. Skutečnost je ovšem taková, že zdravotní pojišťovny nemohou svévolně určovat, co svým klientům zaplatí či nezaplatí. Pojišťovny nakládají s veřejnými penězi a musí se při tom řídit platnou legislativou," popsala Navrátilová s tím, že tuto legislativu pojišťovny netvoří.

"Pokud jde o zdravotní výkony, je platným a pro pojišťovny závazným právním předpisem Seznam zdravotních výkonů, který každoročně vydává jako obecně závaznou vyhlášku ministerstvo zdravotnictví. V něm jsou ministerstvem taxativně vymezeny výkony, které lze při splnění indikačních kritérií hradit z veřejného zdravotního pojištění," vysvětlila mluvčí.

Státní ústav pro kontrolu léčiv údajně rozhoduje o tom, jaké léky mají či nemají být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. "Stejnou výhradní kompetenci má SÚKL při rozhodování o tom, jaké lze z veřejného zdravotního pojištění hradit zdravotnické prostředky," dodala.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz