Virus Zika

První případ nákazy virem zika v Evropě! Onemocněli hned dva lidé

První případ nákazy virem zika v Evropě! Onemocněli hned dva lidé
Zdroj: Profimedia

Lékaři popsali první případy nákazy virem zika v Evropě. Potvrdili ho u dvou lidí z Francie, kteří do žádných exotických zemí necestovali. Museli se proto nakazit doma. Na rozšíření komárů tygrovaných, kteří nemoc přenášejí, po Evropě upozorňovali odborníci už dříve.

Šíření viru zika v Evropě sleduje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), které teď informovalo o druhém případu nákazy ve Francii. Tamní úřady ho nahlásily na začátku týdne, stejně jako ten první pocházel z města Hyères na jihovýchodním pobřeží.

"Pacient měl od 6. srpna 2019 příznaky porovnatelné s onemocněním, které způsobuje virus zika (tj. horečka, tělesná slabost, bolest hlavy a vyrážka)," popsalo ECDC. U tohoto pacienta se nemoc projevila jen několik dní po prvním případu.

Podrobnosti o pacientech evropské středisko nesdělilo, není tak jasné, zda šlo o muže, nebo ženy. Podle dostupných informací ale necestovali do žádných exotických či zikou postižených zemí a bydleli v Hyères v těsné blízkosti. Oba už se vyléčili.

Podle expertů jde o první přenos viru zika v Evropě. I přesto tvrdí, že není žádný důvod k panice. Epidemie podle nich nevypukne i proto, že teploty začínají klesat a komárům tak končí ideální období. Případy navíc byly časově tak blízko u sebe, že šlo pravděpodobně o stejný přenosový cyklus - nakazil je nejspíš ten samý komár.

 

Související obsah

"Riziko pro populaci, včetně těhotných žen a jejich nenarozených dětí, je nízké. Panuje velice malá pravděpodobnost, že se návštěvníci této oblasti nakazí, onemocní a přenesou virus do dalších zemí," ujistilo ECDC.

Virus zika přenášejí exotičtí komáři - nejčastěji komár egyptský nebo tygrovaný. Způsobuje horečku zika, která se kromě vysokých teplot projevuje také vyrážkou a bolestí kloubů. V ohrožení jsou především těhotné ženy, jejichž děti se po nákaze mohou narodit s mikrocefalií.


Podívejte se na reportáž TV Nova o vakcíně proti viru zika:

TN.cz

K tématu Virus Zika

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz