Domácí

Plat prezidenta se zvýší o 28 tisíc, poslanců o 8000, hasičů o 1500 korun

Plat prezidenta se zvýší o 28 tisíc, poslanců o 8000, hasičů o 1500 korun
Zdroj: TV Nova

Zvýšení platů ve státním sektoru v příštím roce se v peněženkách projeví především u politiků. Desetiprocentní navýšení bude pro prezidenta znamenat 28 tisíc navíc, pro řadové poslance pak přibližně 8000 korun. Hasiči, policisté nebo lékaři dostanou 1500 Kč.

Zatímco o zvýšení tarifních platů hasičům, policistům a dalším státním zaměstnancům vedli politici dlouhé spory a nakonec se shodli na přidání 1500 Kč hrubého, ústavním činitelům vzrostou od 1. ledna 2020 platy automaticky o 10 procent. Vyplývá to ze zákona, který sněmovna schválila už před rokem.

Přidáno 7,5 procenta by měli od ledna dostat také komunální politici, jejich odměny se odvíjejí od počtu obyvatel obce. Starostové nejmenších vesniček by mohli dostat tři tisíce korun navíc, pro pražského primátora by to pak znamenalo 9700 Kč navíc. Návrh bude ještě v listopadu projednávat vláda. Schválení parlamentem v tomto případě nepotřebuje.

Související obsah

 

Zvýšení tarifů o 1500 korun pro lékaře, hasiče nebo policisty berou odbory jako výsměch. „Já si myslím, že je to spíš urážka. Lepší slovo pro tohle přidání neznám,“ řekl například předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel České televizi.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz