Orlická přehrada

V Orlíku ubylo sedm metrů vody. Nízká hladina láká hledače kovů

V Orlické přehradě je nejméně vody za poslední čtyři roky. Povodí Vltavy tam upustilo nádrž kvůli stavbě nového lodního výtahu. Extrémně nízká hladina odkrývá pozůstatky zatopených staveb a břehy lákají hledače cenných kovů.

Hladina Orlické přehrady je teď o nějakých 7 metrů níž. Tak málo vody tam bylo naposledy v létě roku 2015 - tehdy ale kvůli extrémnímu suchu. Kvůli nízké hladině se v korytu Vltavy znovu objevují pozůstatky domů, které voda před necelými šedesáti lety zatopila.

"Byli tady asi tři zemědělské usedlosti, tam nahoře byl nějaká mlýn," popsal pamětník. Vypuštěný Orlík přilákal i pana Kocíka s detektorem kovů: "Já bych chtěl mince. Nějaký mince pěkný," řekl popsal Kocík. Letošní sezónu na přehradě o tomto víkendu definitivně ukončili také jachtaři. Své lodě dostávali na břeh pomocí jeřábu.

Související obsah

"Teď za týden odpustili vodu o dva metry a my jsme měli tu loď úplně na boku. Takže byla docela velká dřina dostat to zpátky na vodu," řekl majitel lodě Jiří Jiskra. "Jednu ještě tam máme a tu zítra vytáhneme sami," dodal majitel plachetnice Vasil Sovič.

Dostat lodě na břeh ale nebylo kvůli nízké hladině vůbec jednoduché. Při vyzvedávání jen těsně míjeli stěnu betonové hráze. "Náročný je to strašně, protože je to hrozně vysoko a každá loď je jiná," popsal Josef Novák z transportu lodí.Lodě budou vytahovat ještě příští týden. Jejich počet stále roste. "Loni na podzim 388 a letos to překonáme," dodal   Novák. Povodní Vltavy muselo hladinu Orlíku snížit kvůli stavbě nového lodního výtahu za 60 milionů korun. Znovu se začne přehrada plnit vodou na jaře příštího roku. Stavební práce mají být dokončeny za dva roky.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz