člověk

Kde jsme se vzali? Vědci objevili přesné místo, odkud pochází lidstvo!

Kde jsme se vzali? Vědci objevili přesné místo, odkud pochází lidstvo!
Zdroj: Thinkstockphotos

Už dlouho vědci mluví o Africe jako o kolébce lidstva. Jenže ne všichni výzkumníci byli spokojení s tímto vágním umístěním a rozhodli se co nejpřesněji ukázat na místo, odkud jsme vzešli. A teď ho našli.

Podle nejnovější studie, uveřejněné v pondělí v prestižním vědeckém časopisu Nature, je prapůvodní domovinou Homo sapiens severní Botswana a okolní regiony. Právě odtud se podle výzkumníků před 200 tisíci lety vzali naši prapředci.

Vědci tvrdí, že předkové moderního člověka tu žili a prosperovali dlouhých 70 tisíc let, než je změna klimatu donutila migrovat jinam a ve finále se rozšířit po celém světě, píše CNN.

Dřívější fosilní nálezy označovaly za kolébku lidstva východní Afriku, rozbory DNA naopak ukazovaly na jih černého kontinentu, kde se nachází právě Botswana.

Související obsah

 

"Už nějakou dobu víme, že naši nejbližší předci se objevili v Africe před 200 tisíci let. Dlouho se ovšem debatovalo o přesném místě, kde k tomuto výskytu došlo. A také o tom, jak se posléze naši předci rozptýlili do dalších oblastí," uvedla vedoucí studie Vanessa Hayesová z univerzity v Sydney.

Její tým hledal prapůvodní kolébku lidstva na základě DNA - vědci mimojiné odebírali krevní vzorky obyvatelům Namibie nebo JAR.

Zdroj: Google Maps
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz