Státní vyznamenání

Dojetí na Hradě: Za padlého vojáka převzal medaili i jeho služební pes

Dojetí na Hradě: Za padlého vojáka převzal medaili i jeho služební pes
Zdroj: Armáda České republiky

Jedním z nejdojemnějších momentů pondělního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě bylo udělení Medaile Za hrdinství zesnulému armádnímu psovodovi Tomáši Procházkovi. Ocenění za něj převzal jeho otec, kterého doprovázel jeden ze synových služebních psů.

Otec padlého vojáka se navíc při ceremoniálu dočkal nejspíš nejdelšího potlesku. Velmi neobvyklé bylo také to, že dojatého muže do hradního sálu doprovodil pes.

I když samozřejmě ne jen tak ledajaký pes, ale chlupatý parťák padlého psovoda Doky, který s ním sloužil na misi v Afghánistánu. Ten také doprovázel do Česka tělo svého páníčka, když Procházka loni na konci října zahynul poté, co afghánský voják začal přímo na základně střílet na armádní vozidlo, v němž český psovod cestoval.

Tomáš Procházka odjel na misi do Afghánistánu do provincie Herát loni v létě. Zemřel 22. října po už zmíněné střelbě na základně Šindánd.

Související obsah

 

Kromě zmíněného Dokyho s ním na misi v Afghánistánu byl ještě služební pes Bred. Oba čtyřnozí parťáci se spolu s tělem svého zabitého pána vrátili do Česka, kde dostali nové psovody.

Ministr obrany Lubomír Metnar posmrtně Tomáše Procházku povýšil do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenal ho Křížem obrany státu ministra obrany. Procházkův pohřeb na začátku loňského listopadu doprovázely veškeré vojenské pocty.

Připomeňte si smrt psovoda Tomáše Procházky v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz