Státní vyznamenání

Dojetí na Hradě: Za padlého vojáka převzal medaili i jeho služební pes

Dojetí na Hradě: Za padlého vojáka převzal medaili i jeho služební pes
Zdroj: Armáda České republiky

Jedním z nejdojemnějších momentů pondělního předávání státních vyznamenání na Pražském hradě bylo udělení Medaile Za hrdinství zesnulému armádnímu psovodovi Tomáši Procházkovi. Ocenění za něj převzal jeho otec, kterého doprovázel jeden ze synových služebních psů.

Otec padlého vojáka se navíc při ceremoniálu dočkal nejspíš nejdelšího potlesku. Velmi neobvyklé bylo také to, že dojatého muže do hradního sálu doprovodil pes.

I když samozřejmě ne jen tak ledajaký pes, ale chlupatý parťák padlého psovoda Doky, který s ním sloužil na misi v Afghánistánu. Ten také doprovázel do Česka tělo svého páníčka, když Procházka loni na konci října zahynul poté, co afghánský voják začal přímo na základně střílet na armádní vozidlo, v němž český psovod cestoval.

Tomáš Procházka odjel na misi do Afghánistánu do provincie Herát loni v létě. Zemřel 22. října po už zmíněné střelbě na základně Šindánd.

Související obsah

 

Kromě zmíněného Dokyho s ním na misi v Afghánistánu byl ještě služební pes Bred. Oba čtyřnozí parťáci se spolu s tělem svého zabitého pána vrátili do Česka, kde dostali nové psovody.

Ministr obrany Lubomír Metnar posmrtně Tomáše Procházku povýšil do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenal ho Křížem obrany státu ministra obrany. Procházkův pohřeb na začátku loňského listopadu doprovázely veškeré vojenské pocty.

Připomeňte si smrt psovoda Tomáše Procházky v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz