Spoření

Nezůstává vám z výplaty ani koruna? Odborník radí, jak spořit! ANKETA

Nezůstává vám z výplaty ani koruna? Odborník radí, jak spořit! ANKETA
Zdroj: Getty Images

O tom, že je důležité si vytvářet finanční rezervu, slýcháme z mnoha stran. Mnoho z nás si ale neví rady, kam a kolik peněz pravidelně posílat. Expert na investice a penze Jiří Pech prozradil, jaká jsou základní pravidla spoření a jak se připravit na důchod.

V Česku stále existuje velké množství lidí, kteří nemají vytvořenu žádnou finanční rezervu a fungují od výplaty k výplatě. Někteří z nich navíc udělají další fatální chybu a vezmou si úvěr, který použijí na běžné životní náklady. Poté často následují další úvěry, které nakonec nejsou schopni splácet. I proto bylo jen v roce 2018 zahájeno více než půl milionu exekucí.

Poradce Jiří Pech proto připomíná jednoduché pravidlo. Podle něj by si lidé měli z každé výplaty odložit deset procent, a to bez ohledu na výši příjmu. "To samozřejmě platí od chvíle, kdy člověk nastoupí do práce," upozorňuje odborník. Pokud však chcete opravdu něco uspořit, musíte sumu zaslat z účtu okamžitě poté, co dorazí výplata. Ideální je nastavit si trvalý příkaz hned na druhý den.

Zaručený návod na to, jak ušetřit peníze, ale neexistuje. "Nejjednodušší je začít prostě dávat měsíčně nějaké peníze bokem. Na začátku si stačí jen říct, jestli tu rezervu tvořím krátkodobou nebo dlouhodobou, dle toho buď zvolit spoření, nebo investice," vysvětluje Pech.

Kdo potřebuje mít peníze k dispozici během krátké doby, neměl by uvažovat o investicích. Naopak pokud je cílem nastřádat peníze například na studia dětí nebo vlastní důchod, je lepší zvolit investování, které umožňuje získat větší výnos.

"U spoření zpravidla klient nepodstupuje nějaké větší riziko. Úročení vkladů je zpravidla dané a spořicí/termínované účty jsou ze zákona do nějaké výše pojištěné," tvrdí Pech. U investic takový komfort není, lidé tak v tomto případe podstupují větší riziko. "Dají se najít i bezpečnější investice, ale vždy tam nějaké riziko bude," varuje poradce.

Související obsah

Pro investování navíc podle Pecha není potřeba závratné sumy. "Většina fondů je k dispozici od pětistovky měsíčně. Jsou ale i takové, které umožňují investici už od jedné koruny," vysvětluje s tím, že jsou tak dostupné pro drtivou většinu lidí.

Kdo chce mít peníze i v důchodu, měl by podle poradce určitě uvažovat o investicích. "Kdo zvolí pravidelnou investici, může si vybrat i nástroje, které mohou více kolísat, například akciové fondy. Ty mohou v dlouhém horizontu přinést výrazně lepší zhodnocení a klientům tak bude stačit menší částka pro investování," radí Pech.

Související obsah

Kdo však nemá na výraznější propady žaludek, může si vybrat fondy, které kombinují akcie například s dluhopisy a nemovitostmi. V tomto případě ale bude třeba odkládat více peněz.

"Pokud budu chtít za 30 let čerpat rentu 15 000 korun měsíčně po dobu třiceti let, tak mi při šesti procentním ročním úročení stačí investovat zhruba 3700 korun měsíčně. Pokud bych měl zhodnocení jen dvě procenta, bude potřeba z peněženky vytáhnout skoro 8300 korun za měsíc," dodává Pech.

Ministerstvo financí plánuje zvednout příspěvky na penzijní spoření. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz