Poslanecká sněmovna

Pirátský poslanec se měl ohánět tajnou zprávu! Našel ji prý na stole

Policie bude na popud sněmovního bezpečnostního výboru prověřovat, zda se pirátský poslanec Lukáš Kolářík nedostal k tajné zprávě a neporušil zákon o ochraně utajovaných údajů. Poslanec totiž přinesl na jednání výboru zprávu, kterou možná neměl ani číst, natož ji nosit dál. Poslanec se brání, že zpráva není tajná a jedná se o nedorozumění.

Čtvrteční jednání sněmovního výboru pro bezpečnost poslanci museli přerušit. Zpráva, kterou se pirátský poslanec oháněl, se týkala chyb zabezpečení IT systému ministerstva práce a sociálních věcí a poslanec podle svých kolegů nedokázal věrohodně vysvětlit, jak k ní přišel.


"Pan poslanec Kolářík vyzval, aby jednání probíhalo v režimu vyhrazené, takže došlo k uzavření jednání, kde potom došlo k incidentu, kdy byl pan poslanec dotázán ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnosti (NÚKIB), odkud má zprávu, z které čerpá. Na to pan poslanec odpověděl, že ji našel na svém stole v modrých deskách," řekl poslanec Josef Bělica (ANO).

 

Související obsah


Poslanci rovnou požádali předsedu výboru, aby o tom informoval policii, která má prověřit, zda nebyl porušen zákon o nakládání s tajnými informacemi. "V nás vzbudily dojem, že by se mohlo jednat o utajované informace, které byly v nějakém režimu, dosud nevíme jakém," pronesl poslanec Radek Koten (SPD).


Poslanec Kolářík incident považuje za nedorozumění. "Vzhledem k tomu, že jsem požadoval uzavření jednání, tak to asi kolegy zmátlo, že se jedná o utajené informace," vysvětlil.


O uzavření jednání poslanec požádal prý proto, že si nebyl jistý, jak s informacemi z dokumentů, o jejichž původu ví jen to, že ležely na jeho stole, naložit. Přestože podle něj zpráva tajná není, ukázat ji nechtěl. "Neposkytnu vám je, protože přesně popisují bezpečnostní chyby a chci nejprve prověřit, zda jsou informace pravdivé," uvedl.

 

Související obsah


"Jakékoli nakládání s tou zprávou, nosit ji kamsi, nechat seznamovat kohokoli s ní, je věc nepřípustná," objasnil bezpečnostní expert Andor Šándor.


Nakonec se ukázalo, že šlo o interní zprávu úřadu pro kybernetickou bezpečnost, která se ale mimo členů komise pro kontrolu činnosti tohoto úřadu k nikomu jinému dostat neměla. V komisi Kolářík není. Proč se objevila na jeho stole, teď prověří policie.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz