Rozvědka

Skandál v civilní rozvědce: Tajná služba vyzradila jména špionů a sídlo!

Česká civilní rozvědka - tedy Úřad pro zahraniční styky a informace - řeší skandální selhání. Na internetu jsou totiž volně dohledatelné údaje k jedné její budově, včetně adresy. Podle bezpečnostních expertů je na vině povýšení jednoho z rozvědčíků, které zpravodajská služba nezvládla.

Dům na první pohled vypadá jako běžné sídlo firmy, ve skutečnosti se však jedná o utajovanou budovu civilní rozvědky. Sídlo své firmy tam nahlásil člověk, který měl vysoký post na Úřadu pro zahraniční styky a informace. K dispozici je tak veřejně dostupný soupis všech firem, které v objektu sídlí. Informaci jako první přinesl web irozhlas.cz.

"Ten člověk povyšoval a povyšoval. To znamená z té doby, kdy byl utajený a měl vytvořenou takzvanou legendu, tak si to neuvědomil. Problém je, že ten objekt můžete vyměnit za nějaký jiný, horší je to s těmi lidmi," řekl bezpečnostní expert Andor Šándor

Pracovník rozvědky měl v tomto domě registrovanou živnost od roku 2002. Přesunul ji až letos v létě, kdy se o objekt začala zajímat média. Podle bezpečnostních expertů by se podobné věci stávat neměly. Politici navíc volají po vyvození důsledků.

Související obsah

"Je to zatím jenom nějaká informace z jednoho webu. Ale pokud by se tak opravdu stalo, tak by bylo potřeba danou věc řešit a zodpovědného člověka potrestat," řekl poslanec Jan Chvojka (ČSSD). "Je to prostě průšvih. Je to veliký průšvih. Protože my jsme samozřejmě závislí na mezinárodní spolupráci zpravodajských služeb," řekl poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09)


"V případě, že se ty informace potvrdí, tak je to samozřejmě velký malér. A v tom případě je samozřejmě potřeba vyvodit personální důsledky," řekl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura. Civilní rozvědka se k budově nehlásí a na žádost o vyjádření nereagovala. Opatrné je i ministerstvo vnitra, pod které služba spadá.

Zveřejnění takových informací může ohrozit nejen bezpečnost tajných operací, ale hlavně samotných pracovníků rozvědky.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz