Domácí

V Česku jsou falešné dvoustovky, varuje policie. Takhle je poznáte

Plzeňští kriminalisté řešili v minulých dnech až dvacet případů padělaných bankovek, především v hodnotě 200 korun. Pokud se lidem dostanou do ruky, měli by se obrátit na policii. Falešnou bankovku od skutečné poznáte například hmatem nebo podle ochranných prvků.

Policie v Plzni našla od začátku října několik padělaných bankovek. Ve většině případů jimi chtěli platit lidé v obchodě. Jedna žena dokonce falešnou bankovkou zaplatila pokutu za parkování. Strážníci městské policie si toho však všimli. Kromě Plzně se peníze objevily také v Horšovském Týně nebo v Domažlicích, informoval portál Krimi Plzeň.

"Chtěli bychom v této souvislosti upozornit veřejnost na to, aby lidé, kteří budou mít podezření, že u sebe mají padělanou bankovku, tuto skutečnost oznámili na Policii České republiky a takové peníze nedávali dále do oběhu," uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Kriminalisté už také zahájili trestní stíhání. "S ohledem na to, aby nebyla ohrožena tato trestní řízení, není možné v současné době poskytnout k případům bližší informace," doplnila mluvčí. Dále také poradila, jak rozpoznat pravou bankovku od padělané. Jelikož jsou peníze tištěny na speciální bankovkový papír, můžete to poznat hmatem. Liší se totiž od běžného papíru.

Související obsah

Důležité je si všimnout také ochranných prvků:

vodoznak – v nepotištěném poli je vyobrazena podoba osoby na bankovce

lesklý okénkový proužek s mikrotextem – v lesklých polích je uvedena nominální hodnota bankovky, proti světlu jsou okénka souvislá, jinak jsou mezi okénky mezery a proužek vidíme jako přerušovaný

soutisková značka – nachází se v kroužku a proti světlu je na ní patrné ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz