Chorvatsko

Chorvatsko krok od Schengenu: Dotkne se to i Čechů na dovolené

Chorvatsko krok od Schengenu: Dotkne se to i Čechů na dovolené
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Poslední čtyři roky Chorvatsko pracovalo na tom, aby se stalo členem Schengenského prostoru. Nyní už stačí jen souhlas členských států. Jak to ovlivní Čechy při cestování za letní dovolenou?

Chorvatsko je nejmladším členem Evropské unie a brzy zřejmě i Schengenského prostoru. Už má v kapse souhlas od Evropské komise, nyní přijetí musí svým souhlasem potvrdit jednotliví členové Schengenu včetně Česka.


Problémy s přijetím Chorvatska může mít Slovinsko. Obě země totiž vedou spor o hranice. "Pro nás je hranicí Savudrijská zátoka, pro Slovince Piranská. Jsem ale přesvědčený o tom, že se nakonec dohodneme," míní chorvatský premiér Andrej Plenković pro zpravodajský portál Euronews.

Související obsah


Pro Čechy by všeobecný souhlas s chorvatským členstvím znamenal ještě větší svobodu při cestování. Už nyní stačí pro cestování autem nebo letadlem občanka, nově zmizí kontroly na hranicích.


Některé státy Schengenu mají obavu z ochrany hranic, přes Chorvatsko totiž vedla takzvaná Balkánská trasa, před kterou se do Evropské unie dostalo velké množství migrantů. Chorvatské hranice s nečleny unie mají asi 1300 kilometrů.


"Chorvatsko investovalo velké prostředky do policie. Máme 6500 policistů plně připravených a vybavených k ochraně vnější hranice Evropské unie. Navíc spolupracujeme s policejními sbory okolních států," ujistil Plenković.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz