Zahraničí

Migranti mohli prý přežít! Řidič neměl správně dokumenty, kontrolou prošel

Migranti mohli prý přežít! Řidič neměl správně dokumenty, kontrolou prošel
Zdroj: Profimedia

Vyšetřování úmrtí devětatřiceti migrantů stále pokračuje. Podle svědků kamion, který je převážel, udělal na cestě několik zastávek. Migranty prý také místní obyvatelé viděli vyskakovat z návěsu. A problémy měl mít řidič převážející kamion z Belgie do Británie. V přístavu se totiž ukázalo, že v dokumentech neměl uvedené důležité informace. I přesto ho inspekce neprověřila.

Kamion měla pronajmout irská společnost Global Trailer Rentals 15. října. Jen týden před nalezením mrtvých migrantů v britském Essexu. A od 18. října se prý kamion pohyboval po Británii. Řidič udělal hned několik krátkých zastávek. Někteří svědci dokonce tvrdí, že viděli vyskakovat z návěsu patnáct až dvacet migrantů o tři týdny dříve.

Mělo se to stát na poli u vesnice Orsett, která se nachází poblíž Essexu. A na stejném místě prý zastavil kamion i již zmíněného 18. října. Podle deníku Dailymail se může jednat o trasu, kterou využívají pašeráci velmi často.

V sobotu dokonce Federální státní zastupitelství v Belgii potvrdilo, že měl řidič převážející migranty problémy při kontrole v přístavu Zeebrugge. Odtud poté návěs s migranty mířil do Británie. V jeho dokumentech měly chybět důležité informace. Řidič pak tvrdil, že převáží sušenky.

Související obsah

Podle odborníka na pohraniční bezpečnost měla inspekce kontejner podrobit prohlídce. S ním souhlasí i Ray Batt, ředitel společnosti radící vládám v oblasti bezpečnostních systémů. "Pokud řidič nehlásil, kde je jeho cíl, je to červená vlajka a měl být uveden na seznam a zkontrolován příslušnou organizací…," vysvětlil Batt. Mluvčí státního zastupitelství řekl, že v tomto případě nebude dělat domněnky, napsal portál Express.

Britská policie v pátek uvedla, že všichni migranti pocházeli z Vietnamu. A jejich rodná země se rozhodla začít více bojovat proti obchodování s lidmi. "Je to vážná humanitární tragédie. Z incidentu jsme hluboce zarmouceni a chtěli bychom vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí," citoval deník Sky News mluvčí vietnamského ministerstva zahraničních věcí Le Thi Thu Hangovou.

Vláda obchodování s lidmi důrazně odsuzuje a považuje to za trestný čin podléhající přísným sankcím. "Vietnam vyzývá země po celém světě, aby posílily spolupráci v boji proti obchodování s lidmi, aby se zabránilo opakování této tragédie. Jsme vděční za to, že britská vláda a další příslušné orgány aktivně provádějí vyšetřování, včas poskytly identifikační údaje a úzce spolupracovaly s vietnamskými příslušnými orgány," doplnila Hangová.

Související obsah

Doufá také, že britská policie brzy vyšetřování úmrtí migrantů ukončí a postaví lidi odpovědné za tuto tragédii před soud. Ve vazbě je momentálně řidič kamionu Mo Robinson, který je obviněný ze zabití, obchodování s lidmi a praní špinavých peněz.

Na vydání z Irska do Británie čeká Eamonn Harrison, který návěs dovezl do belgického přístavu. Ten je také obviněn ze zabití, obchodování s lidmi a z napomáhání k nezákonnému přistěhovalectví. Další dva lidi pak zadržela policie ve Vietnamu.

Připomeňte si reportáž o kamionu z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz