Domácí

Nejvíc sebevražd je na Liberecku. V těchto krajích přibyly! SROVNÁNÍ

Nejvíc sebevražd je na Liberecku. V těchto krajích přibyly! SROVNÁNÍ
Zdroj: Profimedia

Největší množství sebevražd je v Libereckém kraji - ukazují to data Českého statistického úřadu. Ve většině krajů České republiky navíc meziročně počet sebevrahů stoupl, ačkoliv v Královéhradeckém kraji naopak došlo k výraznějšímu poklesu.

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o sebevraždách si v Česku v roce 2017 samo vzalo život zhruba 1500 lidí. Počet sebevrahů se liší podle jednotlivých krajů. Dominuje Liberecký kraj, kde byl poměr sebevražd vůči počtu obyvatel jednoznačně nejvyšší, a to i v předchozím roce. Meziročně navíc došlo k nárůstu.

Vysoký počet sebevražd byl také v Olomouckém a Karlovarském kraji. Nejméně jich naopak bylo v Pardubickém kraji, po kterém následuje Ústecký kraj. Na údaje v jednotlivých krajích se můžete podívat v následující tabulce.

Ve většině krajů, tj. devíti, se oproti předchozímu roku počet sebevrahů zvýšil. Nejvíc to stouplo na Vysočině, v Karlovarském a Olomouckém kraji. Ve čtyřech krajích se to naopak snížilo. Pokles byl nejvýraznější v Královéhradeckém kraji.

Ročně se zabije poměrně velké množství lidí, pozitivní zprávou ale je, že trend dlouhodobě klesá. V 70. letech byl počet sebevrahů zhruba o tisícovku vyšší než po roce 2000.

Co však zůstává stejné, je fakt, že se zabíjí více mužů než žen. Muži měli tuto tendenci podle ČSÚ vždy vyšší. Od roku 2004 počet jejich sebevražd překračuje čtyřnásobek sebevražd žen. Nejrizikovější věkovou skupinou přitom dlouhodobě jsou lidé ve středních letech - nejvíce si život berou lidé ve věku 50-54 let.

Související obsah

Nejčastěji Češi pro dobrovolnou smrt volí oběšení, ačkoliv ženy hodně sahají i po otrávení. Vysoký podíl tvoří i zastřelení, to ale zase preferují spíš muži, ženy jen zřídka.

Obecně rozšířeným mýtem je, že nejvíc sebevražd probíhá v zimních měsících - zejména v období Vánoc, kdy jsou lidé vystresovaní a cítí se osamělí. Opak je však pravdou, v prosinci se podle ČSÚ zabíjí nejméně lidí. Nejvyšší počet sebevražd je na jaře. A co se týká dnů v týdnu, vede pondělí. Nejméně si lidé na život sahají naopak o víkendu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz