Domácí

Tygřice zabavené Berouskovi mají nový domov! Odjely na Slovensko

Tygřice zabavené Berouskovi mají nový domov! Odjely na Slovensko
Zdroj: Zoo Liberec

Dvě bílé tygřice, které Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) letos v srpnu zabavila Ludvíku Berouskovi, už mají nový domov. V pátek byly převezeny do záchranné stanice na Slovensku z liberecké zoo, která se o ně dočasně starala.

Dvě tříleté samice bílého tygra pobývaly v Zoo Liberec zhruba deset týdnů. V pátek ale svůj dočasný domov opustily a zamířily do záchranné stanice Malkia Park na Slovensku. Ta je v pořádku převzala a informovala na facebooku o jejich zabydlování. "Bílé tygřice jsou už ve svých zimovištích, zatím odděleně," napsala.

"Jedné z nich trvá "zotavení" z uspávací injekce déle, ale jinak jsou relativně v pořádku. Ta, která leží na dřevěném lehátku, dostala jméno Misty. Druhá zatím pojmenovaná není," uvedla stanice a vyzvala lidi k tomu, aby do komentářů psali návrhy.

"Smlouvu máme s českým ministerstvem životního prostředí uzavřenou na půl roku a uděláme vše proto, abychom si je potom mohli vzít nastálo a vytvořit jim vhodné podmínky," dodal Malkia Park.

Související obsah

Před odjezdem samice dostaly narkotizační střelu a také musely projít veterinární kontrolou. "Celá akce proběhla zcela bez komplikací. Obě zvířata opustila naší zoo v dobré fyzické kondici," řekl zoolog liberecké zahrady Luboš Melichar.

Tygřice ČIŽP zabavila letos v srpnu Ludvíku Berouskovi. Propadly do majetku státu, který se rozhodl je dočasně umístit v Zoo Liberec. "Zahrada souhlasila především z toho důvodu, že se sama jako dlouholetý chovatel bílých tygrů cítí zodpovědná za následky chovu těchto raritních forem zvířat," uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Související obsah

Déle však zde tygřice zůstat nemohly. "Náš pavilon šelem má omezenou kapacitu a umístění dalších jedinců ubírá životní prostor našim stávajícím kočkám. Komplikace by nastaly především v zimním období, kdy šelmy tráví většinu času v teple vnitřních ubikací," vysvětluje ředitel Zoo Liberec David Nejedlo. Zahrada navíc s chovem bílých tygrů končí.

Malkia Park se specializuje na chov velkých koškovitých šelem, které byly odebrány z nevhodných podmínek nebo nelegálních chovů. Tygřice nadále zůstávají majetkem České republiky, a to po dobu minimálně šesti měsíců. Pokud stanice rozšíří výběhy, může se stát jejich trvalým domovem.

Připomeňte si případ obchodování s tygřími orgány v reportáži TV Nova:

Kauza zabitých tygrů, jejichž části těl měly sloužit jako součást čínské medicíny, se táhne od minulého roku. Jedním z obviněných je i člen cirkusového klanu Berousků Ludvík, který tygry choval v zooparku v obci Bašť.

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz