Praha

Ať odstoupí, nebo se zbaví Agrofertu! Hnutí dá Babišovi ultimátum

Hnutí Milion chvilek pro demokracii zveřejnilo nové požadavky na politiky a také promluvilo o plánované demonstraci. Na té chce vyzvat premiéra, aby se zbavil Agrofertu a médií, zároveň odvolal Marii Benešovou, nebo odstoupil.

"30 let po sametové revoluci naše demokracie nevzkvétá. Skutečně nemáme mnoho důvodů k optimismu” řekl na úvod předseda spolku Mikuláš Minář. "Prezident nerespektuje Ústavu a slibuje premiérovi v obrovském střetu zájmů prezidentskou milost, bude-li to potřeba. Justice i veřejnoprávní média jsou v ohrožení. Takové zneužívání moci zvolenými politiky volá do nebe," dodal Minář.

Minář promluvil o plánované demonstraci, která je naplánovaná na 16. listopadu. "Nejvážnějším důvodem k nespokojenosti je však pokračující obrovský střet zájmů našeho premiéra. Místo, aby sloužil občanům, stará se o vlastní prospěch. Babiš zneužívá svou mediální moc, aby si získal a udržel moc politickou. Následně zneužívá moc politickou, aby podpořil svůj byznys. A ještě se nestydí prohlašovat, že na svěřenecké fondy, v jejichž kontrolní radě sedí jeho manželka a blízcí přátelé, nemá žádný vliv," dodal Minář v prohlášení.

Související obsah

Spolek má pro premiéra Babiše ultimátum. "Buď k určitému datu vyřeší svůj střet zájmů, zbaví se Agrofertu včetně médií a odvolá Marii Benešovou z funkce ministryně spravedlnosti, anebo ať odstoupí z premiérské funkce," oznámil požadavky Minář. Pokud Babiš na požadavky nepřistoupí, vypukne prý další vlna demonstrací po celé republice. "Respektujeme výsledky voleb, ale nebudeme tolerovat porušování pravidel. Nepolevíme, dokud neodstoupí," prohlásil Minář.

Další demonstrace, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii, je naplánovaná na 16. listopadu od 14:00 na Letenské pláni. "Třicáté výročí Sametové revoluce nás vyzývá, abychom znovu pozvedli hlas a nemlčeli k aktuálním problémům," uvedl Milion chvilek na facebooku.

Na demonstraci by měly vystoupit známé osobnosti včetně bývalého mluvčího Charty 77 Václava Malého nebo Jany Filipové, která zažalovala premiéra Andreje Babiše za tvrzení, že demonstranti dostali za účast zaplaceno. V neděli by se měly konat protesty ve zbytku republiky.
 

Poslední demonstrace, která se na Letné konala v červnu, se podle odhadů zúčastnilo skoro 300 tisíc lidí. Více v reportáži:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz