Domácí

Tajné schůzky a přípravy. Státní bezpečnost před 30 lety věděla o 17. listopadu

Státní bezpečnost před třiceti lety už věděla, že studenti na 17. listopad chystají manifestaci. Kvůli její organizaci se studenti tehdy tajně scházeli ve třech pražských bytech. Příslušníci Státní bezpečnosti znovu zasahovali také v Teplicích, kde stovky lidí naposledy demonstrovaly kvůli smogu.

"Je potvrzován poznatek o přípravě demonstrace k Mezinárodnímu dni studentstva 17. 11. 1989 na Václavském náměstí v Praze," stálo v situační zprávě ze 13. listopadu 1989.

Informace pocházela od někoho z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity. Studenti požadovali zkrátit povinnou vojenskou službu nebo demisi členů vlády, kteří podle nich měli podíl na špatné ekonomické situaci v Československu.

"Oni vznášeli takové požadavky. Nejen ať skončí komunistický režim, ale byli ochotni se obětovat pro svobodu a demokracii," popsal spoluzakladatel Lidových novin Jan Ruml.

Studenti se scházeli na tajných místech. Mimo jiné ve třech pražských bytech, kde se vlastně psala historie. "Odehrávalo se to v těch bytech, přes různé spojky se ti lidé svolávali," doplnil Ruml.

Související obsah

Další tři již známé letáky, které vyzývaly k účasti na demonstraci 17. 11. 1989, byly zjištěny v Praze 10. Mezi studenty na vysokých školách se dál šířily zvací letáky na manifestaci. Letáky vznikaly právě na tajných schůzkách studentských spolků.

"Napsalo se to u nás v bytě, táta nám to opravil, maminka napsala na psacím stroji," uvedl Marek Benda, který v té době studoval.

Státní bezpečnost do 17. listopadu zabavila stovky takových letáků a věděla tedy, na jakých psacích strojích byly napsané.

Zatímco se v Praze studenti tajně scházeli a plánovali manifestaci, v Teplicích v tyto dny vrcholily demonstrace za kvalitnější ovzduší. "Musela zasahovat Veřejná bezpečnost, musela je vytlačit," popsal historik Libor Svoboda.

Související obsah

Podle řady historiků byl zásah velmi brutální. Televize informovala o volbách v Německé demokratické republice nebo o pamětnících, kteří si připomněli události před 50 lety - uzavření českých vysokých škol v roce 39.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz