Eutanázie

Nový Zéland schválil eutanázii. Je to sebevražda s certifikátem, zní kritika

Nový Zéland schválil eutanázii. Je to sebevražda s certifikátem, zní kritika
Zdroj: Getty Images

Nový Zéland se stal další zemí, kde zákonodárci souhlasili s eutanázií. Konečné slovo ale budou mít obyvatelé tohoto ostrovního státu. Příští rok je čeká referendum.

Po dva roky dlouhé debatě schválili novozélandští poslanci eutanázii, právo lidí na dobrovolný odchod ze světa. Pro se vyslovilo 69 zákonodárců, proti bylo 51. Informaci přinesla agentura AP.


Konečné slovo ale budou mít Novozélanďané. Na příští rok je plánované referendum, ve kterém musí zákon schválit i oni. Podle průzkumů je ale většina lidí pro.


Zákon bude platit pouze pro nevyléčitelně nemocné, kterým podle lékařů zbývá méně než šest měsíců života. Nemocný musí zažívat nesnesitelné utrpení, od kterého mu nelze ulevit jiným způsobem.


Na rozdíl od asistované sebevraždy, kdy si nemocný vezme smrtící dávku léků sám, počítá novozélandský návrh přímo s pomocí lékaře nebo zdravotní sestry.


"Je skvělé, že jsme postoupili tak daleko a dali Novému Zélandu možnost volby, je ale důležité dát jasně najevo, že poslední slovo v této otázce bude mít Nový Zéland v referendu," prohlásil poslanec David Seymour.

Související obsah


Naopak podle poslankyně Maggie Barryové je zákon oživením státem podporovaného zabíjení, od kterého Nový Zéland upustil před 50 lety, kdy zrušil trest smrti. "Je to jako spáchat sebevraždu s certifikátem, že můžete," prohlásil jeden z protestujících, kteří se při schvalování zákona sešli před parlamentem.


Eutanázie je v současnosti povolená v Belgii, Lucembursku, Nizozemsku a v Kanadě. Nejdéle platí ve Švýcarsku, kde ji schválili v roce 1942.


Podívejte se na zpověď paní Drahoslavy, jejíž partner podstoupil eutanázii:
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz