Domácí

Do revoluce zbývaly dva dny, před 30 lety už lidé věřili v pád režimu

Před třiceti lety zbývaly do sametové revoluce už jen dva dny a i v tomto období se po celém Československu protestovalo. Šlo ale hlavně o menší demonstrace. Po zhroucení systému v Německu, Polsku i Maďarsku už lidé začínali věřit, že komunistický režim brzy padne i u nás.

Předseda Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš navštívil sídlo Mezinárodního svazu studentstva v Praze. Televizi ale unikly protesty, které proběhly hned na dvou místech v Praze. Podle historiků to stále víc svědčilo o stoupajícím odhodlání lidí něco změnit.

V 18.15 bylo zahájeno vytěsňování osob shromážděných na Karlově mostě. U Karlovy věže zůstalo asi 100 nejaktivnějších osob, které zpívaly československou státní hymnu a na příslušníky SNB křičely: "Máme prázdné ruce."

"Právě policie nechtěla pustit ty lidi přes Karlův most, aby se nestřetli s druhou demonstrací," uvedl historik Oldřich Tůma. Protestovalo se totiž i proti plánovanému tunelu pod Stromovkou. Dnes tudy vede tunel Blanka.

Do oficiálně povolené manifestace studentů zbývaly dva dny. Organizátoři navštívili městský výbor komunistické strany, který dal pochodu zelenou, aby se ujistili, že proti nim bezpečnost skutečně nezasáhne.

Související obsah

"Tehdy byly zprávy, že zasáhnou vojska, milice. Potřebovali jsme zjistit, jestli je to pravda, či nikoliv," sdělil spoluzakladatel Lidových novin Jan Ruml.

Pražští komunisté ale organizátorům slíbili, že pokud nevybočí ze schválené trasy, proti studentům ozbrojenci zasahovat nebudou.

Související obsah

"Ten druhý leták, který se distribuoval v posledních dnech, už měl, že se půjde na Slavín. A byly tam dohady, že se nepůjde na Václavák, ale skutečně na Slavín," vzpomíná tehdejší student Marek Benda.

Na žádost studentských organizací se na manifestaci neobjevili disidenti. Ale několik jejich dětí prý mělo zásadní podíl na nasměrování průvodu 17. listopadu do středu města.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz