Domácí

Vláda chce zkrátit stavební řízení, získat povolení by mělo být snazší

Vláda chystá revoluční novinku, která by měla výrazně zkrátit nekonečná stavební řízení. Má jít o nový zákon, podle kterého by stát převzal od měst a obcí kontrolu nad stavebními úřady. A výsledkem mají být podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové jasnější pravidla a hlavně zjednodušení vydávání stavebních povolení. Podle některých radnic se tím ale celý proces spíše zkomplikuje.

Na modernizaci stavebního zákona se v Česku čeká přes deset let a hlad po něm se zvětšuje s tím, jak se prodlužuje délka vyřízení stavebního povolení. Právě v jeho složitosti jsme podle posledních údajů na 156 pozici ze 190 zemí. V Česku v průměru trvá vyřízení povolení přes pět let. Ministryně slibuje razantní zkrácení a zjednodušení.

"Jeden úřad, jedno povolení, jedno razítko. A aby investor měl jistotu, pokud bude mít v pořádku projektovou dokumentaci, že nejpozději do roka stavební povolení získá," vysvětlila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Proces získání všech potřebných razítek, kterých je v některých případech až 48, má nyní přejít na státní úředníky.

"Dokumentaci pošlou elektronicky na stavební úřad a tím to pro investora končí. Pak už to všechno zajišťuje stavební úřad," doplnila Dostálová.

Související obsah

Podle návrhu zákona vznikne státem zřízený nejvyšší stavební úřad a pod něj budou spadat všechny stavební úřady v zemi. Toho se obávají obce a města. Naopak centralizaci vítají zástupci podnikatelů ve stavebnictví.

Zákon chce nechat ministryně schválit v průběhu příštího roku a platnost by měla být od roku 2021. Účinnost jednotlivých částí zákona by měla nabíhat postupně. Plnou digitalizaci slibuje ministryně od roku 2023.

O tom, že vyřídit všechna potřebná povolení ke stavbě, je běh na dlouhou trať, se přesvědčil například i pan Aleš z Brna. Než se jeho žádost vůbec dostala na stavební úřad, trvalo téměř rok. Více v reportáži TV Nova:

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala dopravní nehoda

Dálnici D7 ve směru na Chomutov zablokovala v pátek večer dopravní nehoda dvou osobáků. Komunikace je na 70. km uzavřena.

Píše se na Deník.cz