Zahraničí

Mor prasat se znovu blíží k Česku! Na nemoc stále není vakcína

Mor prasat se znovu blíží k Česku! Na nemoc stále není vakcína
Zdroj: Profimedia

Polskem se šíří africký mor prasat, v úterý o tom informovala Státní veterinární správa (SVS). Nemoc se objevila u prasete divokého v okrese Wschowa vzdáleného 120 kilometrů od českých hranic. I když se u nás už africký mor nevyskytuje, stále existuje riziko jeho návratu. SVS proto doporučuje, aby všichni dodržovali platná veterinární opatření.

O výskytu afrického moru prasat (AMP) informoval veterináře Polský dozorový orgán. "S ohledem na zkušenosti, které s africkým morem prasat máme, důsledně kontrolujeme dovozy ze všech zemí. Bohužel rizikové je chování některých turistů nebo například řidičů kamionů, kteří mohou odhodit kus jídla u silnice, a nemoc se tak může dostat stovky kilometrů daleko od nejbližšího ohniska. V tuto chvíli neexistuje vakcína proti nemoci, musíme tedy co nejvíce dodržovat veškerá preventivní opatření," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle ministra je také důležité přijmout pravidla pro systematické a soustavné snižování počtu divokých prasat na celoevropské úrovni a pro tlumení nákazy. Nově se africký mor objevil v okrese Wschova na západě země, a to 80 kilometrů od německých hranic a 120 kilometrů od hranic s Českou republikou. Opět se tak zvýšilo riziko navrácení AMP na naše území.

Oblast, kde se africký mor vyskytl

Zdroj: Státní veterinární správa ČR

Důležité je proto dodržovat mimořádná veterinární opatření s platností pro celé Česko. "Nadále tak platí zákaz přikrmování a omezení vnadění prasat divokých, je nařízen jejich celoroční intenzivní lov, platí zákaz dovozu trofejí z prasat divokých ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející ze zemí s výskytem AMP. Důležitým nástrojem při prevenci před zavlečením AMP je striktní dodržování zákazu zkrmování kuchyňských odpadů v chovech prasat domácích," vysvětlil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Související obsah

Nákaza je přenosná pouze na prasata. Pro člověka nebezpečná není. "Riziko představuje také maso a masné výrobky z vepřového masa z domácích porážek a z neznámých zdrojů, to samé platí také pro maso z neprohlédnutých prasat divokých a výrobky z něj," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Polsko není jedinou zemí, kde se AMP vyskytuje. Mezi další země patří například Ukrajina, Srbsko, Maďarsko, Itálie a Slovensko. "Zásilkám vepřového masa a zvěřiny ze zemí s AMP se veterinární dozor dlouhodobě věnuje a namátkově maso testuje na přítomnost původce," doplnil Vorlíček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz