Lékarník

Češi špatně užívají antibiotika, varují lékárníci! Toto jsou nejčastější chyby

Češi špatně užívají antibiotika, varují lékárníci! Toto jsou nejčastější chyby
Zdroj: Profimedia

Mnoho Čechů špatně užívá antibiotika. Někteří je berou proti chřipce nebo nachlazení, další i přesto chodí do práce a jiní si zbytky nechávají pro další potřebu. Lékárníci teď popsali, jak mají lidé antibiotika užívat správně. Jinak si mohou i ublížit.

Každý pátý Čech se domnívá, že antibiotika fungují i proti nachlazení, viróze a chřipce. Vyplývá to z výsledků průzkumu České lékárnické komory (ČLnK) a studentů farmaceutických fakult v Hradci Králové a Brně. Letos se zaměřili právě na nevhodné užívání antibiotik.

"Mezi českými pacienty je o antibiotikách rozšířeno mnoho polopravd, mýtů a nepřesností. Mnozí si myslí, že jsou řešením na téměř všechny zdravotní neduhy, což je představa zcela lichá," uvedl prezident lékárnické komory Aleš Krebs.

Antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriálním infekcím, které nedokážou sami lidé odhalit. Lékárník je navíc vydá jen na lékařský předpis a měl by pacientovi vysvětlit, jak léky užívat. Mnoho pacientů si ale zbývající přípravky nechává pro další potřebu a poté si je sami naordinují - je jich víc než 10 procent.

Související obsah

Jenže v takovém případě nemusí vědět, jak antibiotika brát, a se kterými léky se nemají kombinovat. "Výsledkem mohou být výrazné nežádoucí účinky nebo snížená účinnost, která nemusí stačit k likvidaci infekce. Naopak mohou i antibiotika způsobit změnu účinku jiného léku," sdělil lékárník Martin Kopecký.

Antibiotika navíc mohou nežádoucím způsobem reagovat také s některými potravinami, nápoji či bylinkami. Příklady mohou být mléko, jogurty nebo minerální voda. Pro zapití prášku se proto doporučuje alespoň 200 mililitrů obyčejné vody.

Mezi další chyby, které Češi při užívání antibiotik dělají, patří to, že infekční onemocnění podceňují a stále chodí do práce. Průzkum ukázal, že se rizikově chová 55 procent dotázaných. "Z toho 13 procent od prvního dne jejich užívání," doplnil Krebs.

Související obsah

Naopak méně rodičů si každoročně myslí, že užívání antibiotik během nachlazení urychluje uzdravení o polovinu - dříve to bylo 19 procent, nyní už jen 9,7 procenta. Všichni respondenti pak uvedli, že antibiotika berou jen po dobu, kterou určí lékař.

I přesto ale mají podle ČLnK lidé nedostatky ve znalostech o užívání antibiotik. Komora proto upozorňuje na už 10. ročník Antibiotického týdne v lékárnách, který právě probíhá. Zapojí se do něj 1100 zařízení po celé republice.

TN.cz

K tématu Lékarník

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz