úspěchy

Třicet let svobody: Vstup do EU i Nagano! Připomeňte si české úspěchy

Svobodné a demokratické je Česko už 30 let. Za tu dobu se změnila řada věcí. Můžeme svobodně cestovat, vyjadřovat svoje názory, podnikat, mladí mohou bez potíží studovat, kde chtějí, zlepšila se životní úroveň i prostředí a Česko se aktivně zapojuje do dění po celém světě. A tady jsou některé z úspěchů posledních tří desetiletí.

Asi nejvýraznější postava posledních 30 let byl Václav Havel. Poslední československý a první český prezident se zasadil o směřování země k parlamentní demokracii a je asi nejznámějším Čechem ve světě.

V březnu 1999 se Česko stalo součástí Severoatlantické aliance (NATO). V květnu 2004 se nám vstupem do Evropské unie otevřela možnost volného cestování i obchodování po starém kontinentu. Armáda České republiky se aktivně zapojuje do operací například v Afghánistánu, Iráku, Mali nebo Pobaltí.

Související obsah

Od sametové revoluce byly v Česku dokončeny stovky výrazných staveb, například tunelový komplex Blanka, desítky kilometrů dálnic, ale i ikonické stavby jako Tančící dům nebo elektrárna Temelín.

Své místo ve světě si vydobyla řada českých značek - třeba mladoboleslavská automobilka Škoda, antivirová firma Avast, společnost vyrábějící zdravotnická lůžka Linet, pivovar Plzeňský Prazdroj nebo výrobce telekomunikačních a bezpečnostních systémů Jablotron.

Související obsah

V roce 1998 čeští hokejisté získali zlato na olympijských hrách v Naganu, zazářili ale i další. Máme trojnásobné olympijské vítěze rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a oštěpaře Jana Železného, držitelku dvou zlatých medailí z olympiády kajakářku Štěpánku Hilgertovou i úspěšné tenisty.

Některé Čechy poznají i v zahraničí. Mezi takové patří hokejista Jaromír Jágr, nejkrásnější dívka světa Taťána Kuchařová, uznávaný plastický chirurg Bohdan Pomahač a fotbalový brankář Petr Čech. Nejen ti nás úspěšně reprezentují v cizině.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu úspěchy

VIDEO: Úspěchy i průšvihy Lei v MasterChefovi. Pamatujete si je všechny?

VIDEO: Úspěchy i průšvihy Lei v MasterChefovi. Pamatujete si je všechny?

Důležité Události

Píše se na Deník.cz