Domácí

Konec pralesa? Lesy ČR mají povolení kácet v Boubínské rezervaci

Konec pralesa? Lesy ČR mají povolení kácet v Boubínské rezervaci
Zdroj: TV Nova

Zástupci CHKO Šumava podle informací od ekologického Hnutí Duha dali Lesům České republiky svolení ke kácení stromů na území přírodní rezervace Boubínský prales. Důvodem udělení výjimky je napadení kůrovcem, který ničí lesy na řadě míst Česka. Ochranářské Hnutí Duha s kácením nesouhlasí.

Takzvané jádro pralesa, jeho nejcennější část, bude dál chráněno proti kácení, ale v okrajových částech můžou Lesy ČR šetrně kácet. Na asanaci kůrovcového dřeva se vztahuje řada podmínek. Lesníci musejí například v severní části rezervace veškeré dřevo ponechat na místě, aby zetlelo.

Související obsah

V největší části Boubína mohou napadené stromy kácet a šetrně asanovat nebo vyvážet. CHKO si dala za podmínku, že na každém hektaru plochy musí zůstat rozptýlených alespoň 100 stojících stromů, živých, souší nebo odumírajících. U turistických a lesních cest je kácení kůrovcových stromů povoleno v rámci bezpečnosti.

Související obsah

Hnutí Duha má obavy, že rozhodnutí CHKO Šumava je nesprávné a těžba dřeva povede k vytváření holých ploch, kde se bude porost jen obtížně obnovovat. "Žádost Lesů ČR kácet na většině území rezervace s možností vytvářet velké holiny považujeme za skandální," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Související obsah

Lesy ČR naopak označují postoj hnutí za vyjádření jen malé skupiny, která odmítá jakoukoli pomoc v zastavení šíření kůrovce. Lesy ČR prý porosty spravují řádně a jejich cílem rozhodně není vytváření "prázdných" lesů.
 

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz