Zdražení

Vepřové zdražilo skoro o pětinu. Ceny prý ale porostou ještě více!

Vepřové zdražilo skoro o pětinu. Ceny prý ale porostou ještě více!
Zdroj: Getty Images

Smutná zpráva pro milovníky typických českých pokrmů. Růst ceny vepřového masa se zřejmě jen tak nezastaví. Jen letos poskočila asi o 20 korun za kilo.

Rostoucí poptávka po vepřovém v Číně může za značný nárůst cen i na českém trhu. Ještě letos v lednu se kilo masa prodávalo za 120 korun, nyní je už na 141,4 korunách.


"Vepřové je v Číně oblíbenou součástí jídelníčku. V zemi však od loňska zuří epidemie afrického moru prasat, takže chovy jsou rozsáhle vybíjeny, aby se šíření nemoci zamezilo," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.


Vzniklý výpadek kompenzuje Čína právě vyšším dovozem. V asijské zemi navíc roste poptávka i po jiných druzích masa. "Podle v neděli zveřejněných dat Čína meziročně zdvojnásobila dovoz vepřového do země, oproti září byl dovoz výše o desetinu. Import hovězího v říjnu meziročně stoupl o 63 procent," doplnil Kovanda.

  

Související obsah

Ani do budoucna to s cenami vepřového nevypadá příliš dobře. Začátkem roku slaví Číňané nový rok, kdy tradičně poptávka po mase ještě roste. "Zdražování vepřového přitom už v říjnu způsobilo v Číně nejvyšší inflaci za posledních sedm let. Cenové tlaky v oblasti vepřového zesílí tedy ještě minimálně v první polovině příštího roku celosvětově. V Česku je třeba počítat se zdražením vepřového o dalších patnáct až dvacet procent," odhaduje Kovanda.

Podívejte se na reportáž TV Nova o zdražování vepřového:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz