Sjezd

Facka pro Jiřího Pospíšila! TOP 09 ho odstavila, funkce se nedočkal

Politologové označují výsledek víkendového sjezdu TOP 09 jako políček bývalému předsedovi. Delegáti totiž Jiřího Pospíšila navzdory přání nové šéfky strany nezvolili ani jedním z řadových místopředsedů. Podle politologů je jasné, že i v TOP 09 jsou vnitrostranická křídla.

Symbolického poděkování v podobě funkce řadového místopředsedy se Jiří Pospíšil (TOP 09) od svých kolegů nedočkal. Delegáti mu naopak k jeho včerejším narozeninám nadělili trochu nepříjemné překvapení.

"Politika je disciplína, kdy jste jednou nahoře a druhý den dole. Musíte to brát se stoickým klidem a nerozčilovat se. Jeden den mi kolegové tleskali vestoje, druhý den ta podpora byla menší. Proč to tak bylo, nechci spekulovat. Možná zafungovaly dohody krajů," řekl bývalý předseda strany a europoslanec Jiří Pospíšil.

Podle politologů ale debakl překvapivý nebyl. "Měl TOP 09 zachránit, ale to se mu nijak zvlášť nepodařilo. Celé působení Jiřího Pospíšila v čele strany bylo politickým neúspěchem. Ta skutečnost, že se více soustřeďoval na svoji perspektivu v Bruselu, než na perspektivu v Česku, je dlouhodobý problém," prozradil politolog Jan Herzmann.

Související obsah

"Ukazuje se, že má stále velmi pevně pod kontrolou delegáty Miroslav Kalousek," doplnil politolog Jan Kubáček. Někteří straničtí kolegové Pospíšilovi vyčítali, že je sběratel funkcí. V minulosti byl děkanem právnické fakulty, poslancem, místopředsedou ODS, dvakrát ministrem spravedlnosti, předsedou Legislativní rady vlády, europoslancem nebo zastupitelem Plzně i Prahy.

Právě nepříliš dobré vztahy, a to nejen s Miroslavem Kalouskem, byly podle politologů jedním z důvodů Pospíšilova neúspěchu. "Možná jsem podcenil vnitrostranickou kampaň a méně se domlouval s ostatními kolegy, Ale je to jedno, já budu paní Pekarové pomáhat i jako řadový člen," vzkázal Pospíšil.

Související obsah

I přes neúspěch ve volbách do nejužšího vedení ale nadále zůstává europoslancem, vede klub zastupitelů Spojených sil pro Prahu a jako šéf pražské buňky TOP 09 navíc bude mít na porady stranického vedení přístup.

"Mnohem více se osamostatní, mnohá témata bude nabízet jako Jiří Pospíšil a sekundárně jako představitel TOP 09. Tím, že mu strana nedala příležitost ve vedení, tak mu uvolnila ruce a zároveň dala velký manévrovací prostor," dodal politolog Kubáček.

Vedení TOP 09 se poprvé v historii ujala žena. A ani ta to podle politologů nebude mít jednoduché. Fakt, že nad Tomášem Czerninem zvítězila o pouhých 15 hlasů, podle nich svědčí o roztříštěnosti strany.

pan, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz