Domácí

Nejmenší obec či nejdelší řeka. Zjistěte, jak dobře znáte Česko

Nejmenší obec či nejdelší řeka. Zjistěte, jak dobře znáte Česko
Zdroj: Profimedia

Velká většina lidí ví, kde je nejvyšší bod České republiky. Málokdo by se také spletl v tom, které město Česka je největší. Některé zajímavosti jsou ale pro spoustu lidí neznámé.

Všichni tuší, že největší obcí České republiky je Praha, která měla podle Statistické ročenky České republiky 2019, kterou vydává Český statistický úřad (ČSU), na konci minulého roku 1 308 632 obyvatel. Nejmenší obcí v roce 2018 byla Vysoká Lhota, která je na Pelhřimovsku. Podle ročenky v ní žilo koncem roku jen 15 lidí.

Nejvýše položený bod Česka najdeme na Sněžce ve výšce 1 602 metrů nad mořem. Nejníže položený bod v Česku je jen 115 metrů nad hladinou moře, najdeme ho na výtoku Labe u Hřenska. To je samo o sobě nejníže položeným sídlem Česka, nejvýše položené sídlo najdeme ve výšce 1 093 metrů nad mořem, je jím Filipova Huť.

Ačkoliv si spousta lidí vybaví ve spojení s propastmi Macochu, tou nejhlubší je s 473,5 metry Hranická propast, dosud největší potvrzená hloubka byla naměřena k 27. 9. 2016, uvádí ČSÚ.

Největším národním parkem České republiky je podle Statistické ročenky České republiky 2019 Národní park Šumava, který měří 680,6 kilometrů čtverečních. Největší chráněnou krajinnou oblastí je pak CHKO Beskydy, ta má 1 160 kilometrů čtverečních.

Nejdelší řekou v České republice je Vltava s 433 kilometry, největší plochu povodí má ale s 51 103,9 kilometry čtverečními Labe. 18,4 hektarů má největší jezero, tím je Černé jezero na Šumavě, které má v nejhlubším místě 39,8 metrů. Největším rybníkem je Rožmberk, který má 489 hektarů, do hloubky má až 6,2 metru.

Související obsah

Největší přehradní nádrží je Lipno, to má podle informací ČSÚ 4 870 hektarů a hloubku až 20 metrů. Nejteplejším minerálním pramenem je Vřídlo v Karlových Varech, kde bylo naměřeno 72 °C.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz