Dárky

Kurýři mají na pilno! Kdy objednat dárky, aby dorazily pod stromeček?

Kurýři mají na pilno! Kdy objednat dárky, aby dorazily pod stromeček?
Zdroj: Profimedia

Pokud ještě nemáte nakoupeny vánoční dárky a spoléháte na internet, rozhodně s výběrem neotálejte. I když do Štědrého dne zbývá ještě skoro měsíc, může se stát, že vám nadílka nemusí dorazit včas. Redakce TN.cz oslovila největší přepravní společnosti, aby zjistila, do kdy nejpozději musíte dárky objednat, aby stihly dorazit pod stromeček.

Štědrý den je sice ještě několik týdnů daleko, při nákupu přes internet už ale není času nazbyt. V oběhu je totiž mnohem víc zásilek než po zbytek roku, zásilkové a přepravní firmy tak mají práce až nad hlavu.

"Přepravní společnosti musí před Vánoci v opravdu krátkém čase doručit extrémní množství zásilek a navíc je třeba počítat i s nepřízní počasí," vysvětluje mluvčí firmy Geis Eva Děkanová. Pokud tak necháte objednání dárků na poslední chvíli, riskujete, že budete mít pod vánočním stromkem jen spoustu prázdného místa.

Například Česká pošta se na vánoční nápor zásilek připravuje již od konce léta, kdy rozjela náborovou kampaň na brigádníky. Den, do kdy je potřeba podat zásilku tak, aby se stihla objevit pod stromečkem, zatím ale nemá státní podnik stanoven. Loni to bylo 18. prosince.

Zdroj: TN.cz

"Je důležité rozlišovat mezi doručováním a objednáním dárku na internetu. Každý eshop potřebuje určitý čas pro zpracování objednávky a předání zásilky dopravci. Rozhodný den je tedy nejzazší termín, do kterého je potřeba předat zásilku České poště, aby mohla garantovat její doručení do Štědrého dne," vysvětluje mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Jasněji však už mají soukromé přepravní společnosti. Například DPD vzkázala, že balíčky stačí podat do středy 18. prosince. "Našim zákazníkům doporučujeme objednávat vánoční balíčky tak, aby nám byly od eshopů předány k přepravě nejpozději 18. prosince," říká generální ředitel a jednatel firmy Miloš Malaník.

Související obsah

Nejpozději do 17. prosince pak doporučuje podat balíčky společnost Geis. Stejný den pak oznámila také Zásilkovna. Pokud ale lidé balíček dodají až na depo, stačí o den později. "Vyvineme maximální úsilí, abychom doručili do Vánoc i zásilky podané po tomto datu," vzkázal výkonný ředitel Ondřej Žák. 

PPL během letošních Vánoc předpokládá nárůst počtu balíků oproti loňské sezóně přibližně o deset procent. "Zákazníkům proto doporučuje objednat vánoční dárky nejpozději do 16. prosince," prozradil managing director Petr Horák.

Vánoční dárky ze zahraničí objednejte co nejdříve. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz