Záchranáři

Karlovy Vary a Zlín bez letecké záchranky. Stát s vrtulníky nepočítá!

V Karlovarském a Zlínském kraji nebudou ani v následujících letech základny Letecké záchranné služby. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotnictví, které s nimi v zadání nového výběrového řízení nepočítá.

Leteckou záchrannou službu v České republice budou od začátku roku 2021 zajišťovat noví provozovatelé vrtulníků. Těm současným příští rok vyprší smlouvy, resort zdravotnictví proto vypsal veřejnou zakázku na nové přepravce. Ti by měli k pacientům ve vážném stavu vzlétat z osmi stanovišť po republice, stejně jako z dvou základen provozovaných armádou a policií.


Ze zadání výběrového řízení ale vyplývá, že Česká republika bude stejně jako doposud pokryta deseti záchranářskými vrtulníky a jejich posádkami operujícími přes den. S novými stanovišti na západě Čech a na východě Moravy se tedy dál nepočítá.

Související obsah


Pacienti v Karlovarském kraji tak při rychlém transportu do nemocnic budou muset spoléhat na přepravce ze sousedních krajů, lidé ve Zlínském kraji ze Slovenska. Přitom zákon o zdravotnické záchranné službě říká, že pomoc musí dorazit do 20 minut od vyžádání, což odpovídá zhruba 55 kilometrům letu.

Pokud se podmínky veřejné zakázky ministerstva nezmění, což je velmi nepravděpodobné, nový systém provozu helikoptér by měl platit až do konce roku 2028.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz