Zahraničí

Delegace s Tomanem hodiny čekala v Moskvě! Do Kazaně ji nepustili

Podnikatelská mise organizovaná českým ministerstvem zemědělství v Rusku skončila předčasně. Tamní úřady podle ministra Miroslava Tomana neumožnily ve středu delegaci přelet z Moskvy do Kazaně v plánovaném čase - proto rozhodl o odvolání zbytku pětidenního programu. V Kazani měl ministr jednat s prezidentem Tatarstánu.

Prezient Miloš Zeman incident okomentoval ve čtvrtek večer na TV Barrandov. Řekl, že mohlo jít o přehnanou reakci ruské strany na zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS) o aktivitě ruských agentů na našem území.

Téměř dvě desítky podnikatelů, zástupci Potravinářské komory nebo Státní veterinární správy se vrátili do Prahy. Podle představitelů Tatarstánu byly důvodem problémů špatně vyřízené odletové dokumenty. V ruských médiích je teď hodně citována výroční zpráva Bezpečnostní informační služby, podle níž operují v Česku všechny ruské tajné služby.

Češi museli na moskevském letišti nejprve 10 hodin čekat. Poté jim bylo oznámeno, že jim ruská strana vnitrostátní přelet do Kazaně neumožní. Původně však měli program naplánovaný až do pátku.

 

Související obsah

Situaci řeší i ministerstvo zahraničí. "V tuto chvíli sbíráme veškeré informace o důvodech, proč nebylo naše letadlo puštěno na vnitrostátní let v Rusku. Zatím jsme oficiální stanovisko z ruské strany nedostali. MZV situaci aktivně řeší. V tuto chvíli nechci spekulovat o dalších krocích," uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz