Nehoda

Kapitán nechal pasažéry napospas, 28 zemřelo. Teď ho obžalovali

Ukrajinský kapitán, který měl v květnu zavinit srážku s výletní lodí na Dunaji, může jít až na 9 let do vězení. Obžaloba ho viní z ohrožení lodní dopravy a z toho, že pětatřiceti lidem neposkytl pomoc. Nejtragičtější nehoda na Dunaji za více než půl století si vyžádala celkem 28 životů.

Je 29. května, pět minut po deváté hodině večer. Hotelová loď Viking, kterou řídí 64 letý ukrajinský kapitán Jurij C., naráží pod Markétiným mostem v centru Budapešti do výletní lodi Mořská panna.

Na palubě vyhlídkové lodi, která během třiceti sekund klesá ke dnu, je 33 jihokorejských turistů a dva členové posádky. Operace na jejich záchranu začíná až deset minut po nehodě, kdy na místo neštěstí přijíždějí záchranáři a potápěči.

Kapitán hotelové lodi nechává topící se pasažéry napospas osudu. Teď mu hrozí vězení. Maďarští prokurátoři ho obžalovali z ohrožení lodní dopravy z nedbalosti a pětatřicetinásobného neposkytnutí pomoci.

Kapitán hotelového plavidla byl už v minulosti vyšetřován kvůli nehodě nizozemské lodi Idun se 180 pasažéry na palubě, která se odehrála o necelé dva měsíce dřív. Několik lidí tehdy utrpělo zranění.

Související obsah

Lodní neštěstí na Dunaji nepřežilo 27 lidí, včetně kapitána lodi. Jeden člověk se stále pohřešuje. Některá těla našli potápěči až ve vzdálenosti 100 kilometrů od místa tragédie.

"Mluvíme tu o části Dunaje o délce více než dvě stě kilometrů, kterou je potřeba prohledat. V současné chvíli je v provozu šest hlídkových člunů s dvoučlennou posádkou," uvedl v červenci ředitel poříčního oddělení maďarské policie Richard Prohaszka.

Zachránit se podařilo jen sedm pasažérů. Kapitán lodi je ve vazbě, kde nejspíš zůstane až do vynesení rozsudku.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz