Ocenění

Posmrtná pocta: Český psovod dostal vojenské vyznamenání USA

Štábní praporčík Tomáš Procházka, který padl v Afghánistánu, nyní od amerického vojenského atašé dostal posmrtně jedno z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání - bronzovou hvězdu. Na základně vojenské kynologie v Grabštejně na Liberecku převzali medaili jeho rodiče.

Prezident Spojených států amerických svým rozkazem uděluje bronzovou hvězdu štábnímu praporčíkovi Tomáši Procházkovi In memoriam. Medaili převzali Procházkovi rodiče.

Tomáš Procházka zahynul vloni 22. října v Afghánistánu na své čtvrté zahraniční misi na základně Šindánd v provincii Herát, kde měl své dva psy - Dokyho a Breda. Zemřel na následky střelného zranění po útoku afghánského vojáka.

"Je to třetí nejvyšší medaile a udělována je jen za bojový kontakt a za odvahu," vysvětlil americký vojenský atašé Roger Bowman.

"Vážíme si toho, skutečně. Máme příjemnou vzpomínku na syna, když se můžeme zúčastnit nějakých akcí, kde cvičí psy," svěřil se otec zabitého vojáka Pavel Procházka.

Související obsah

Vrahem Tomáše Procházky byl afghánský voják Vahidulláh Chán, který zahájil palbu na projíždějící auto a smrtelně zasáhl českého kynologa. Spojenci ho pár hodin po útoku dopadli a zajali. Zemřel po předání afghánským jednotkám. Ty tvrdí, že ho převzaly zbitého a v bezvědomí.

Vojenská policie letos v červenci zahájila stíhání čtveřice českých vojáků s tím, že o týrání vězně věděli a neohlásili to. Státní zástupce ale aktuálně celou věc policii vrátil s tím, že je nedostatečně odůvodněná.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz